Złote „łopaty” na mądrą wędkę

Powiązane artykuły


Antoni Świetlikowski: “Naprawdę lubię łowić wielkie, jeziorowe leszcze. To moje ulubione ryby. A właśnie teraz, tzn. od końca lipca do października, zaczynają one swoje przedzimowe „wielkie żarcie”. Gdzie i kiedy mamy szanse na złowienie dużych leszczy?

Najlepszą porą na zasiadkę na te ryby jest wczesny poranek o wschodzie słońca. Jeśli na jeziorze jest akurat flauta, to możemy obserwować spławiające się leszcze. Spławy tych największych wędkarze porównują do spławiania się delfinów. Na podstawie tych obserwacji możemy bez pudła wybrać łowisko. Jeśli tak odkrytą miejscówkę dobrze zanęcimy i będziemy potrafili utrzymać ryby w łowisku, na brania możemy liczyć prawie przez cały dzień.

Wybieramy łowisko

Pierwszym łowiskiem są spady za kantami podwodnych górek. Są to miejsca, gdzie dno z twardego przechodzi w muliste. Jeśli chodzi o głębokości to oscylują one miedzy 8-12 m.

Kolejnymi łowiskami są tzw. „błota” na głębokościach 7-11 m. Są to fragmenty dna z dużą ilością mułu, na których licznie występują ochotkowate. Tam właśnie żerują naprawdę duże leszcze.

Osobiście łowię leszcze dwiema metodami: odległościówką ze spławikiem i na tzw. „mądrą wędkę”.

Odległościówka

Tę metodę stosuje wtedy, gdy leszcze żerują w toni. Często bywa tak, że jestem na łowisku o głębokości 12 m, a tymczasem leszcze żerują na głębokości 3-4 m pod powierzchnią. Bardzo ważne jest  wtedy utrzymanie ryby w łowisku. Istotne jest też, jak przygotujemy zestaw. Jeśli nieodpowiednio rozłożymy obciążenie (skupimy je w jednym miejscu) to brań nie będzie.

Ja stosuję spławiki przelotowe 4-5 g, żyłkę główną 0,16 m, przypon 0,14 m i haczyk nr 4. Wędzisko długości 3,60-4,20 m, kołowrotek 2500.

Ciężarki rozmieszczam na długości ok. 2 m, a ostatni z nich przed przyponem, który ma długość 40-50 cm. Taki zestaw po zarzuceniu pięknie układa się na wodzie.

Mija zwykle kilkadziesiąt sekund do wyprostowania się spławika. Zawsze liczę te sekundy. Jeżeli spławik ustawia się w pozycji pionowej np. po 30 sekundach, to każde przedłużenie tego czasu o kilkanaście sekund oznacza branie z opadu i w tym momencie należy zacinać. Bywa tak dość często dlatego należy co kilka minut zarzucać wędkę, bo tylko w ten sposób można sprowokować ryby do brania.

Mądra wędka

Moją ulubioną metodą jest łowienie na tzw. „mądrą wędkę”.

Do tej metody używam …”

 

Od końca lipca do października leszcze mają swoje przedzimowe „wielkie żarcie”. Jak łowić duże, jesienne leszcze na „mądrą wędkę” uczy Antoni Świetlikowski na stronie 16 WW 9/22.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Złote „łopaty” na mądrą wędkę. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne