9.8 C
Bielsko-Biała
czwartek, 6 października, 2022

Zapasowa guma do procy

Jak wymienić tanim kosztem gumę w naszej procy.

Oryginalne gumy w mojej procy zaczęły parcieć i rwać się po lekko ponad sezonie. W pierwszej kolejności skróciłem gumy, jednak to załatwiło sprawę jedynie na chwilę. Zapasowe gumy dedykowane do mojej procy kosztują około 20zł. Co jednak jeśli po sezonie znowu mnie zawiodą? Proca to dla mnie bardzo ważne narzędzie podczas wędkowania i musi być niezawodna.

Przypomniałem sobie wtedy, o jedynym znajomym wędkarzu łowiącym często na pellet waggler na pobliskiej komercji. Mówił mi, że najlepsze gumy do procy są z cewników. Są trwalsze i często pozwalają poprawić zasięg strzału. Takie rady od bardziej doświadczonych kolegów są czasem strzałem w dziesiątkę!

Idąc tym tropem udałem się do najbliższej apteki i zakupiłem dwa cewniki co jest kosztem około 10zł. Uwaga bo występują one w różnych grubościach- warto zabrać ze sobą kawałek oryginalnej gumy dla porównania. Zaznaczam tutaj również, że użyłem cewników wykonanych z latexu. Na rynku występują również silikonowe.

Sama wymiana gumy w procy nie jest skomplikowanym zadaniem. Cewnik obcinamy na pożądaną przez nas długość (z odpadów można jeszcze wykonać gumki do pelletu) i zastępujemy nim oryginalną gumę. Na końcach warto odtłuścić go wewnątrz aby guma nie zjeżdżała z trzpieni przy napinaniu. Ja dodatkowo te miejsca zabezpieczyłem małymi trytytkami.

Po pierwszych testach nad wodą byłem bardzo zadowolony. Udało się lekko poprawić osiągi procy która i tak jest jedną z lepszych na rynku. Mam nadzieję że następna taka operacja czeka mnie dopiero za kilka ładnych lat. Kiedy będzie Was czekała wymiana gum w Waszych procach może warto sobie przypomnieć ten stary patent. Powodzenia!

Poprzedni artykułGrube ryby z małej rzeki
Następny artykułPiękne zimowe płocie

Podobne artykuły

Reklama

Instagram

Popularne

Łowisko Atum

W niedziele odwiedziłem nowe łowisko w Kaniowie. Jest to zbiornik typu „żwirownia”, zalane 35 lat temu. Zarybione wstępnie 5-6 lat temu oraz w tamtym...

Ogromne leszcze z rzeki

Piękne łopaty z małej rzeki.

Słodkie latem, śmierdzące wiosną?

Obecnie wchodząc do sklepu wędkarskiego możemy zauważyć półki pełne tzw. spożywki. Zaczynając od wszelkiego rodzaju zanęt, pelletów, kulek, po boostery czy dipy. Dzięki temu...