Zaczął obowiązywać zakaz tranzytu kolejowego przez terytorium Litwy takich produktów jak: cement, alkohol, a także kawior. To skutek wprowadzenia piątego pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji za rozpoczęcie wojny przeciwko Ukrainie.
Przypomnijmy, że od 18 czerwca 2022 r. obowiązuje już zakaz tranzytu stali i wyrobów z metali żelaznych do Obwodu Kaliningradzkiego. Na Kremlu wprowadzenie tego zakazu wywołał wściekłość.
Rządzący Rosją oficjalnie uznali działania za agresywne i nieprzyjazne wobec Federacji. Nazwali je blokadą Obwodu Kaliningradzkiego. Władze Litwy temu zaprzeczają i podkreślają, że podawane przez Rosję stwierdzenia należy nazywać propagandą.
Władze w Wilnie przypominają, że zakaz tranzytu przez terytorium Litwy jest częścią unijnych sankcji za wywołanie wojny Rosji z Ukrainą.
Dodajmy, że od 10 sierpnia zacznie obowiązywać zakaz przewozu przez terytorium Litwy do i z Obwodu Kaliningradzkiego węgla, a od 5 grudnia – ropy i produktów ropopochodnych.
Po wprowadzeniu zakazu przewozu koleją przez Litwę do i z Kaliningradu niektórych towarów z pozostałych części Rosji mieszkańcy tej rosyjskiej eksklawy nad Morzem Bałtyckim zaczęli masowo wykupywać materiały budowlane i gaz. Wspomniane towary będzie można główne dostarczać drogą morską i lotniczą m.in. z Sankt Petersburga.
Nadmieńmy, że w lutym Litwa zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla lotów z Rosji do Kaliningradu, zmuszając przewoźników komercyjnych do dłuższej trasy nad Bałtykiem.
Obwód Kaliningradzki to siedziba rosyjskiej floty bałtyckiej i miejsce rozmieszczenia moskiewskich pocisków Iskander z możliwością przenoszenia ładunków jądrowych. Mieszka tam około miliona osób. To dla wielu ekspertów z zakresu militariów tzw. “niezatapialny lotniskowiec”. Obwód Kaliningradzki jest wciśnięty na wybrzeżu Bałtyku między Litwę i Polskę, które są członkami NATO, i nie ma granicy lądowej z Rosją.
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Materiały promocyjne partnera
Żródło:
Link do artykułu