Węgorz, czyli po bałtycku „śliski”

Powiązane artykuły


Andrzej Jaworek: “Prezentację bałtyckich gatunków zaczynamy nietypowo. Nie od śledzia czy flądry, a od gatunku tajemniczego i wędkarsko atrakcyjnego. Jeżeli posłuchacie moich rad, to jest duża szansa, że złowicie „śliskiego” jeszcze w tym sezonie.

W porównaniu do innych bałtyckich ryb, węgorz nie jest aż tak częstą i łatwą zdobyczą. Jednak coraz częściej staje się celem naszych plażowych wypraw. W dzisiejszym odcinku – podobnie jak w kolejnych – opiszę Wam występowanie, morfologię, tryb życia oraz zwyczaje bałtyckich ryb. Również najlepsze metody połowu, miejscówki i wędkarskie tricki. Wszystko po to, aby ułatwić Wam przygotowanie do wędkarskich wypraw nad nasze wybrzeże.

Występowanie

Węgorz europejski (Anguilla anguilla) należy do rzędu węgorzowatych, który obejmuje jeden rodzaj skupiający 16 gatunków, w tym bohatera dzisiejszego odcinka. Węgorz europejski to ryba dwuśrodowiskowa. Zwykło się uważać, że większość swojego życia spędza w wodach słodkich, po czym przemieszcza się do mórz na tarło. Do dziś nauka nie odkryła do końca wszystkich „węgorzowych tajemnic”. W tym szczegółów dotyczących swoistej locji i przemieszczania się węgorzy, a także tego, co kieruje jego narybkiem, iż po tarle wraca do rzek, w których przebywali przodkowie? Tym bardziej złowienie węgorza właśnie w morzu staje się na lada atrakcją.

Śliski

„Śliski” to wędkarska ksywka, która ma bezpośredni związek z budową tej ryby. Kto próbował kiedykolwiek utrzymać bałtyckiego węgorza (i nie tylko bałtyckiego) w dłoniach, wie dokładnie o co chodzi. Długie, wrzecionowate ciało z łuskami ukrytymi głęboko w skórze, śluz pokrywający grubą warstwą cała rybę, brak żeber i drobnych ości – wszystko to przekłada się na wyjątkową zwinność, wielką moc oraz wężowe ruchy ciała, pozwalające na poruszanie się zarówno w wodzie, jak i po lądzie. Do tego mała głowa i drobne, „świdrujące” oczka. To wszystko powoduje, że ryba wciśnie się niemal wszędzie. Na koniec setki drobnych ząbków (jak drobna tarka) na wysuniętej do przodu szczęce ułatwiających pobieranie pokarmu.

Tryb życia

Zwykło się uważać, że węgorze przechodzą do morza w czasie wędrówki tarłowej. Jednak to, że węgorze łowimy z powodzeniem w naszej strefie brzegowej nie jest wcale wynikiem ich przepływania do wód słonych na tarło. W przypadku wędrówki tarłowej zmienia się ich przemiana materii i zaprzestają żerowania, bowiem przewód pokarmowy ulega zanikowi na rzecz rozrastających się gonad.

Wydaje się więc, że stała obecność tej ryby w naszym morzu jest związana z kilkoma innymi czynnikami. Z jednej strony …”

Węgorz coraz częściej staje się celem plażowych wypraw. Co należy zrobić, aby złowić węgorza w Bałtyku, radzi Andrzej Jaworek na stronie 55 WW 9/22.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Węgorz, czyli po bałtycku „śliski”. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne