Ważne zmiany dla wędkarzy już w 2023! Zlikwidują kartę wędkarską?

Powiązane artykuły


“Nasze Łowiska” to projekt wdrożony przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w roku 2022, który zakłada, że jedno zezwolenie może uprawniać do wędkowania we wszystkich obwodach rybackich, udostępnionych do użytkowania przez dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej (RZGW). Obecnie zdecydowana większość obwodów rybackich w Polsce zagospodarowana jest przez użytkowników rybackich. W obwodach, w których gospodarkę rybacką prowadzi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, umożliwiony jest amatorski połów ryb, a sprzedażą zezwoleń zajmują się Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej PGWWP.

Na stronie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie znajdziemy pełną listę obwodów rybackich i łowisk PGWWP, gdzie można już wędkować po uiszczeniu jednorazowej opłaty: 

  • w ramach RZGW w Białymstoku PGW WP
  • w ramach RZGW w Bydgoszczy PGW WP:
  • w ramach RZGW w Gdańsku PGW WP
  • w ramach RZGW w Krakowie PGW WP
  • w ramach RZGW w Poznaniu PGW WP
  • w ramach RZGW w Szczecinie PGW WP
  • w ramach RZGW we Wrocławiu PGW WP. 

“Nasze Łowiska” to projekt Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które dąży do wprowadzenia jednego zezwolenia na wędkowanie na terenie całego kraju i likwidacji karty wędkarskiej. Wody Polskie przekonują, że zmieni to obraz wędkowania, tak by stało się przyjemnym hobby, a nie “spełnianiem przestarzałych wymogów”. 

Zmiany te mają także pomóc młodym osobom, które chciałyby zacząć przygodę z wędkowaniem. 


W 2022 roku wprowadzono jednorazową opłatę, po uiszczeniu której można wędkować na wodach zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Opłata ta wynosi 250 zł brutto, koszt ulgowego zezwolenia na amatorski połów ryb z brzegu dla osób poniżej 18. roku życia wynosi natomiast 125 zł brutto. Jeśli chce się łowić z łodzi, należy dodatkowo dopłacić 50 zł. 

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie planuje sukcesywnie powiększać listę wód, na których będzie można wędkować po uiszczeniu tej jednej opłaty, a w przyszłości bez karty wędkarskiej! Część wędkarzy dobrze ocenia ten pomysł, ale nie brakuje także głosów, że likwidacja karty wędkarskiej sprawi, że połowem ryb będą zajmować się totalni amatorzy, którzy nie mają wiedzy na temat gatunków chronionych ryb czy okresach ochronnych. 

Póki co, karta wędkarska w 2022 roku nadal obowiązuje. Samo zezwolenie i dokonanie opłaty nie jest wystarczające. Nad jej likwidacją trwają dopiero prace, ale Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie chciałoby doprowadzić je do końca w 2023 roku. 

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk poinformował już na początku roku, że w Wodach Polskich utworzono specjalny departament rybacki, który ma za zadanie przygotowanie rozwiązań, które wyjdą naprzeciw wędkarzom i będą promować wędkarstwo. Departament będzie też dbał o ochronę środowiska i dobry stan wód. 

Zobacz również: Karta wędkarska 2022: Ile kosztuje i jak zdać egzamin?


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne