W miniony weekend na rzekach w Polsce południowej odnotowane zostało wezbranie związane z wystąpieni…

Powiązane artykuły


W miniony weekend na rzekach w Polsce południowej odnotowane zostało wezbranie związane z wystąpieniem opadów deszczu 🌧 które wraz z silnym wiatrem spowodowały przyśpieszenie roztopów śniegu w zlewniach górskich.

Dzięki pracy zbiorników retencyjnych, fale wezbraniowe uformowane na głównych rzekach karpackich, w tym na Sole i Skawie zostały zredukowane 📉 Na Świnnej Porębie zretencjonowane zostało przeszło 17 mln m3 wody, a w Kaskadzie Soły 18 mln m3. Obecnie trwa odtwarzanie rezerwy powodziowej na zbiornikach wodnych zarządzanych przez PGW WP 💦

Jednocześnie pracownicy #WodyPolskie monitorują stan wód na rzekach i zbiornikach wodnych i są w kontakcie z służbami zarządzania kryzysowego #StopPowodzi Prace interwencyjne podejmowano m.in. na Podkarpaciu.

ℹ️ Do godzin wieczornych obowiązują wydane przez IMGW-PIB ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia dotyczące wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w zlewni Tanwi i Lubaczówki na pograniczu województw lubelskiego i podkarpackiego❗️ W pasie południowej Polski na odcinku od powiatu bieszczadzkiego do cieszyńskiego występują roztopy.

🌊 Stany wody w dorzeczu Wisły układają się w strefie wody średniej i wysokiej, lokalnie niskiej. Stan wysoki obserwowano na Brynicy, Rabie, Dunajcu, Nidzie, Kamiennej, Wieprzu, Bystrzycy, Radomce, Narwi, Supraśli, Biebrzy, Krznie, Bzurze, Drwęcy i Brdzie oraz lokalnie na Wiśle, Przemszy, Sole, Skawie, Popradzie, Białej Tarnowskiej, Wisłoce, Sanie, Wisłoku, Pilicy, Bugu, Liwcu i Wkrze.

🌊 Stany wody w dorzeczu Odry układają się w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej i niskiej. Stan wysoki obserwowano na Osobłodze, Widawie, Kaczawie, Kwisie, Nerze i Prośnie oraz lokalnie na Odrze, Małej Panwi, Nysie Kłodzkiej, Ślęzie, Bystrzycy, Strzegomce, Baryczy, Bobrze i Warcie.

🌊 Stany wody w dorzeczach Przymorza, Pregoły i Niemna układają się w strefie wody średniej, lokalnie wysokiej. Stan wysoki obserwowano na Łebie, Pasłęce i Węgorapie oraz lokalnie na Łynie.

🌊 Poziom wody na stacjach morskich układa się głównie w strefie wody wysokiej.

🔴 Stany alarmowe:
▪️ dorzecze Odry: 2

🟡 Stany ostrzegawcze:
▪️ dorzecze Wisły: 33
▪️ dorzecze Odry: 9
▪️ dorzecze rzek Przymorza: 1
▪️ dorzecze Łaby: 1

Fot. RZGW w Krakowie

Źródło: Wody Polskie

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne