W 2023 roku wędkarzy czekają zmiany. Wzrosły opłaty, a co dalej z kartą wędkarską? W planach jest likwidacja. Ile kosztuje wędkowanie?

Powiązane artykuły


Dla wędkarzy w 2023 roku szykują się zmiany. W planach jest odejście od karty wędkarskiej, a także ujednolicenie zarządzania miejscami, gdzie można swobodnie łowić. Przybywa łowisk będących w jurysdykcji i udostępnianych wędkarzom przez Wody Polskie. W obliczu rosnących cen także użytkownicy akwenów zarządzanych przez Polski Związek Wędkarski muszą się liczyć z podwyżkami za uprawianie swojego hobby.

Spis treści

Łowienie ryb w rzece lub jeziorze bez odpowiedniego dokumentu grozi karą grzywny, nawet do 500 zł. Obowiązująca do tej pory karta wędkarska od lat uprawnia do legalnego oddawania się wędkowaniu. Każdy, kto ją zdobył, musiał wcześniej nie tylko uiścić odpowiednie opłaty, ale także zdać egzamin. Dokument jeszcze obowiązuje, ale Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wraz z Ministerstwem Infrastruktury pracują nad tym, aby w 2023 r. system zarządzania obwodami rybackimi został uporządkowany. Co za tym idzie, chcą, aby dokument przestał być potrzebny.

Projekt „Nasze Łowiska” został wdrożony przez Wody Polskie w 2022 roku; jedno zezwolenie uprawnia do wędkowania we wszystkich obwodach rybackich udostępnionych do użytkowania przez dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Od 1 stycznia 2022 roku jednolita opłata wynosi 250 zł (ulgowa wynosi 125 zł), a obwodów, w których można swobodnie łowić, przybywa, z początkiem roku 2023 jest ich około 100 w całej Polsce.

W ramach programu Opłata Krajowa, który zezwala na amatorski połów ryb w obwodach rybackich i łowiskach udostępnionych do amatorskiego połowu ryb Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz użytkowników rybackich, którzy przystąpili do tego programu, opłata za amatorski połów ryb w 2023 roku wynosi 350 zł, a ulga dla młodzieży do 18. roku życia to 175 zł.

Stawki za wędkowanie w ramach programu „Nasze Łowiska” w 2023 roku wynoszą:

  • koszt zezwolenia na amatorski połów ryb z brzegu – 250 zł brutto,
  • koszt ulgowego zezwolenia na amatorski połów ryb z brzegu – 125 zł brutto,
  • koszt dopłaty za łowienie z łodzi – 50 zł brutto, można łowić tylko w obwodach i łowiskach, na których jest to dopuszczalne według regulaminu.

Uiszczenie opłaty nie wystarczy, by legalnie łowić w obwodach administrowanych przez WP. Podobnie nie wystarcza samo opłacenie składek w obwodach PZW. Choć program wszedł w życie, to karta cały czas obowiązuje i dopiero oficjalne wprowadzenie zmian może ją zlikwidować.

– Chcemy dojść do tego, by wędkowanie sprawiało przyjemność, a nie było obwarowane trudnym obowiązkiem zdawania egzaminów, zgłaszania się do jakiegoś koła, czy opłacania składek, które przecież można by uiszczać elektronicznie – mówił na początku roku Janusz Wrona, dyrektor Departamentu Rybactwa Wód Polskich.

Pomysł odejścia od karty wędkarskiej różni środowisko. Niektórzy są za, część twierdzi, że to niszczy wypracowany od lat schemat. Działacze Polskiego Związku Wędkarskiego są zdania, że zniesienie dokumentu uprawni do łowienia osoby, które o rybach nie wiedzą nic.

Wędkarze muszą liczyć się z podwyżkami w sektorze składek. Dalej to Polski Związek Wędkarski jest najbardziej znaną krajową organizacją. W okręgach płaci się za dwa elementy: składkę członkowską oraz składkę na ochronę i zagospodarowanie wód. Przykład: Kwoty w 2022 r. w okręgu mazowieckim to 100 zł za pierwszą z nich oraz 230 zł za drugą w przypadku wód nizinnych i górskich lub 180 zł bez wód górskich. W 2023 roku opłaty podniosą się.

Tyle zapłacisz za wędkowanie w 2023 r. np. na Mazowszu:

  • składka członkowska – 150 zł,
  • składka na ochronę i zagospodarowanie wód – 280 zł za wody nizinne i górskie, 220 zł za wody nizinne (bez górskich).

O ile składka członkowska jest jednolita, podobnie jak wpisowe, dalsze opłaty ustalają poszczególne okręgi. W przyszłym roku w Białej Podlaskiej składka pełna wzrośnie ze 130 zł na 180 zł, niepełna ze 100 na 150 zł. Niektóre regiony likwidują ulgi.

– Proszę o zwrócenie uwagi, że zniknęła ulga wynikająca z osiągniętego wieku 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Zaś pojawiła się nowa 50% zniżka dla osób posiadających uprawnienia wynikające z orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności! Podkreślić należy, że stopień niepełnosprawności musi być znaczny, udokumentowany i możliwy do stwierdzenia podczas wnoszenia opłaty – czytamy na stronie Okręgu PZW w Wałbrzychu (Koło Międzylesie).

Źródła: PZW, Wody Polskie

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Materiały promocyjne partnera


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne