W 2023 roku wędkarzy czekają zmiany. Opłaty wzrosną, a co dalej z kartą wędkarską? W planach jest likwidacja. Zobacz stawki za wędkowanie

Powiązane artykuły


Dla wędkarzy w 2023 roku szykują się zmiany. W planach jest odejście od karty wędkarskiej, a także ujednolicenie zarządzania miejscami, gdzie można swobodnie łowić. Przybywa łowisk będących w jurysdykcji i udostępnianych wędkarzom przez Wody Polskie. W obliczu rosnących cen także użytkownicy akwenów zarządzanych przez Polski Związek Wędkarski muszą się liczyć z podwyżkami za uprawianie swojego hobby.

Spis treści

Łowienie ryb w rzece lub jeziorze bez odpowiedniego dokumentu grozi karą grzywny, nawet do 500 zł. Obowiązująca do tej pory karta wędkarska od lat uprawnia do legalnego oddawania się wędkowaniu. Każdy, kto ją zdobył, musiał wcześniej nie tylko uiścić odpowiednie opłaty, ale także zdać egzamin. Dokument jeszcze obowiązuje, ale Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wraz z Ministerstwem Infrastruktury pracują nad tym, aby w 2023 r. system zarządzania obwodami rybackimi został uporządkowany. Co za tym idzie, chcą, aby dokument przestał być potrzebny.

Projekt „Nasze Łowiska” został wdrożony przez Wody Polskie w 2022 roku; jedno zezwolenie uprawnia do wędkowania we wszystkich obwodach rybackich udostępnionych do użytkowania przez dyrektorów Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Od 1 stycznia 2022 roku jednolita opłata wynosiła 250 zł (ulgowa wynosiła 125 zł), a obwodów, w których można swobodnie łowić, przybywa. Stawka w 2023 roku podniosła się i wyniesie 350 zł. Podobnie wzrośnie opłata krajowa dla uprawnionej do ulgi młodzieży do 18. roku życia, będzie to 175 zł.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne