Trocie na gruntówkę | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Andrzej Jaworek: “Złowienie troci na polskim wybrzeżu Bałtyku wymaga zarówno dużej dawki szczęścia, jak i wiedzy. O ile łowienie za pomocą spinningu jest prostsze, bo bardziej mobilne i łatwiej zlokalizować ryby, o tyle złowienie troci przy użyciu gruntówki wymaga odpowiedniego przygotowania i taktyki. Jak się do tego zabrać opowiem w dzisiejszym odcinku.

Łowienie troci w morzu zaskakuje mnie do dzisiaj. Prawdą jest, że można planować, spędzać godziny na plażach, a w efekcie wracać o kiju.  Z drugiej zaś strony wydaje się, że na skutek regularnych zarybień, z roku na rok jest coraz więcej ryb. Nie znaczy to jednak, że łatwiej o zdobycz.

Zastosowanie odpowiedniego sprzętu, zestawu, przynęty, a przede wszystkim znajomości zwyczajów ryb jest niezbędne. A nade wszystko znajomość odpowiedniej miejscówki i wykorzystanie tej wiedzy w odpowiednim czasie. Do tego dochodzi obserwacja pogody, falowania i przejrzystości oraz temperatury wody. Słowem składowych, które muszą się połączyć w całość, jest wyjątkowo dużo. Nie ukrywam, że najłatwiej jest tym, którzy mieszkają nieopodal plaży. Jednym słowem łatwo nie będzie, ale czy ktokolwiek obiecywał, że będzie inaczej?

Występowanie

Troć wędrowna (Salmo trutta morpha trutta) to forma troci atlantyckiej, którą znajdziemy na całym obszarze morza bałtyckiego wraz z dorzeczami. Niestety, z wielu dorzeczy ryba ta zniknęła bezpowrotnie w wyniku dużego zanieczyszczenia oraz  budowy wszelkiego typu zapór, ograniczających migrację tarłową. Prowadzone od 1996 roku działania, mające na celu odbudowę populacji łososia i troci w naszych rzekach, napotykają wiele przeszkód (np. zmiany administracyjne jednostek odpowiedzialnych za całokształt procesu odbudowy populacji). Mimo to hodowla materiału zarybieniowego i same zarybienia (które wydają się jedyną metodą na ratowanie naszych rzek) intensyfikują się, co zaczyna przekładać się na zwiększoną liczbę ryb łowionych w strefie naszego Bałtyku.

Wygląd zewnętrzny

Troć przypomina swoim kształtem łososia, lecz jest bardziej krępa. Ma większą głowę, która może stanowić nawet jedną czwartą długości ciała. W odróżnieniu od łososia, pokrywa skrzelowa ma trójkątny zarys tylnej krawędzi. Trzon ogona jest szerszy, niż u łososia, zaś płetwa ogonowa jest u młodych osobników wcięta, u starszych zaś prosta, a niekiedy może być wypukła.

W czasie tarła dolna szczeka samców ulega zagięciu, ale nie zakrzywieniu do tyłu jak u łososia. Ubarwienie morskiej troci jest srebrzyste, zaś troci tarłowej ciemne, miedziano-szare.

Grzbiet ryby jest …”

Jak łowić trocie w Bałtyku na gruntówkę? O tym Andrzej Jaworek napisał dla Was na stronie 48 WW 1/23.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Trocie na gruntówkę. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne