Troć – rzeczna zjawa | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Sławek Kurzyński: “Troć i pstrąg potokowy to genetycznie te same ryby. Różnią się od siebie środowiskiem, w którym rosną, a przez to również rozmiarami, do których dorastają. Jednak nie tylko wielkość skłania wielu wędkarzy do rozpoczęcia sezonu połowów od troci.

To ryba w dużej mierze nieprzewidywalna i niezbyt często goszcząca na końcach naszych zestawów. Testująca cierpliwość i wytrwałość, często ponad miarę. Wyprawy na troć są same w sobie przygodą. Warto jednak wiedzieć, jak się do nich przygotować. Zwłaszcza, gdy zechce się łowić sprzętem castingowym, a ja przecież takim lubię łowić najbardziej.
Przynęty dedykowane trociom są zdecydowanie cięższe od pstrągowych. Obrotówki i wahadłówki są bardzo lotne. Najczęściej stosowane siedmio i ośmiocentymetrowe woblery również nielotami nie są. Dlatego w założeniu casting trociowy nie jest tak wymagający. Nie potrzeba tu multiplikatorów przeznaczonych do lekkich zastosowań. Dobrym rozwiązaniem jest solidny, niskoprofilowy multiplikator z wodzikiem dosyć daleko od szpuli. Optymalna wielkość to klasyczna „dwusetka”. Jeżeli używamy takowego na szczupaki, to będzie w sam raz.

Nasze uzbrojenie

Wielu trociarzy używa bardzo mocnego sprzętu (nawet do 50-60 g ciężaru wyrzutu). Gdybyśmy systematycznie łowili łososie, to ten wybór byłby pewnie lepszy, jednak na trocie uważam za przesadzony. Dobrze amortyzujące wędzisko do 35-40 g c. w. w zupełności wystarczy. Dolny ciężar wyrzutu oczywiście jak najmniejszy, ale raczej niżej niż 7-10 g niczego nie znajdziemy.

Z długością wędziska jest trochę problemów na naszym rynku. O ile krótkich wędzisk jest sporo, to znalezienie dłuższych castingów jest trudniejsze. Trzeba niestety trochę poszukać. Oczywiście sam często łowię wędziskiem 2,40 m, ale za optimum uważam długości 2,70-3,00 m. Długość uzależniam od charakteru rzeki i kondycji. Tym, którzy mogą cały dzień rzucać ciężkim kijem polecam trochę dłuższe wędziska. …”
 

Z czym nad trociowe rzeki? Na to pytanie Sławek Kurzyński odpowiada na stronie 44 WW 2/23.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Troć – rzeczna zjawa. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne