Termoklina – jak powstaje i co w niej znajdziemy?

Powiązane artykuły


Józef Wróblewski: “Całe pokolenia wędkarzy wychowały się w przekonaniu, że leszcze złowić można w zasadzie tylko z gruntu, bo strefa przydenna to dla tego gatunku naturalne miejsce zarówno żerowania, jak i odpo-czynku. Jest to prawda, ale nie do końca.

Jeziora są różne i każde z nich tworzy inne warunki środowiskowe. Leszcze, podobnie jak inne gatunki ryb, dostosowują się do nich, kierując się temperaturą wody, natlenieniem oraz dostępnością pożywienia. Poszukując leszczy często o tym zapominamy, a przecież to właśnie warunki w jeziorze determinują ich zachowanie. Woda w jeziorze pod wpływem różnych czynników podlega w ciągu roku dynamicznym zmianom. W cyklu tych zmian, w dużych i głębokich jeziorach, po cyklicznym wiosennym mieszaniu się wody tworzy się specyficzny układ jej warstw nazywany stratyfikacją termiczną. Woda w zbiorniku dzieli się na trzy warstwy. Każda z nich ma inne cechy, w tym temperaturę i natlenienie.

Warstwa powierzchniowa jest najcieplejsza, bo ogrzewana jest promieniami słońca. Poniżej znajduje się termoklina, czyli warstwa wody oddzielająca nagrzaną warstwę powierzchniową od chłodnej wody zalegającej na dnie zbiornika. Wczesna termoklina, czyli ta, która tworzy w pierwszej fazie stratyfikacji, nie stanowi dla ryb bariery. Ryby występują zarówno w termoklinie, pod nią, jak i nad nią. Z czasem termoklina staje się bardziej zwarta i wówczas w warstwie przydennej, która znajduje się bezpośrednio pod nią, ryb nie ma. Jest to związane z faktem, że latem w tej strefie występuje deficyt …”

 

Czym jest termoklina i czego leszcze szukają w toni? Na to pytanie odpowiedział Józef Wróblewski na stronie 19 WW 9/22.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Termoklina – jak powstaje i co w niej znajdziemy?. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne