TAJNIKI SANDACZOWEGO WERTYKALA | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Marek Gackowski: “Wielu wędkarzy łamie sobie kark, próbując łowić medalowe okazy sandacza. Czy istnieje metoda, która daje największy wachlarz możliwości złowienia sandacza życia? Moim zdaniem tak – tą metodą jest wertykal.

Wertykal, jak sama nazwa wskazuje, jest to łowienie w pionie (wertykalne). Czy jest to jednak pełna definicja? Wystarczy, że łódź jest w ruchu lub prąd rzeki porywa nam przynętę, a kąt linki znacznie odbiega od pionu, co poddaje tę definicję w wątpliwość. Moim zdaniem w naszym kraju nie ma żadnych przepisów, które mogłyby skutecznie włożyć ową metodę w ramy prawne. Esencją wertykala jest po prostu precyzyjne i świadome podanie przynęty drapieżnikowi, czy to w pionie, czy pod kątem, w ruchu, czy też z zastopowanej łodzi. Jest to metoda, której nie należy się bać, więc gorąco polecam, aby zacząć zgłębiać jej tajniki, a sukcesy przyjdą z czasem.

Pory roku i miejscówki

Pory roku oraz idące z nimi zmiany temperatury wody to czynnik, który zdecydowanie określa poziom temperamentu sandaczy. Letnie sandacze bardzo różnią się zachowaniem od tych, które łowimy zimą. Oprócz różnicą w porach aktywności żerowej pojawia się również zasadnicza różnica w zajmowanych stanowiskach, w których ryby żerują. Gdybym chciał określić jednym słowem letnie sandacze, to użyłbym stwierdzenia „agresywne”, natomiast ich zimowy odpowiednik nazwałbym „czujne”. Podczas letnich wypraw wystarczy być w dobrym miejscu o dobrej porze, a atomowe brania są kwestią czasu. Zimowe sandacze lubią zajmować te same stanowiska przez całą dobę, a ich okresy żerowania są w zasadzie nieprzewidywalne, choć można zauważyć pewne prawidłowości co do najlepszych pór dnia i nocy. Oczywiście, sytuacja bywa odmienna na różnych zbiornik wodnych czy też rzekach. Wykażę to na przykładzie mojego ukochanego łowisku, jakim jest Odra Zachodnia oraz Regalica (Odra Wschodnia) w Szczecinie. …”

Esencją wertykala jest precyzyjne i świadome podanie przynęty drapieżnikowi, czy to w pionie, czy pod kątem, w ruchu, czy też na postoju łodzi. A więcej konkretów znajdziecie na stronie 32 WW 12/22 w artykule, który przygotował Marek Gackowski. 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
TAJNIKI SANDACZOWEGO WERTYKALA. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne