Szczupakowe karpiówki | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Jacek Kolendowicz: “Jeśli kiedykolwiek miałem problem ze znalezieniem typowego wędziska spinningowego pasującego do mojej koncepcji spinningu, to zawsze
z powodzeniem korzystałem z kijów dedykowanych innym metodom łowienia. Tym razem sięgnąłem po karpiówki.

Ostatnio w niektórych kręgach stało się modne łowienie szczupaków „z rzutu” („z ręki”) na duże, masywne przynęty o długości przekraczającej 25 cm i masie większej niż 100 g, zwane czasem „kotletami”. Od dłuższego czasu nie mogłem znaleźć wędzisk odpowiednich do takich przynęt, ponieważ oferowane na rynku modne modele mają istotne wady: są zbyt krótkie, sztywne jak kij od szczotki i mają zbyt małe przelotki „przyklejone” do blanku. Ostatnio znalazłem dwa znakomite kije, wolne od tych wad – ale nie w kolekcji dla spinningistów, lecz w dziale karpiowym jednej z firm. O tym, że wędziska karpiowe mogą być znakomitymi spinningowymi kijami na szczupaki, raczej nie śniło się ich projektantom.

Spinning 2 lbs

Lżejsze z tych wędzisk ma długość 10 stóp (3,05 m) i krzywą ugięcia 2 funty (lbs). Wyjaśniam niekarpiarzom, że w parametr „krzywa ugięcia” w określa moc wędziska karpiowego, podobnie jak ciężar wyrzutu (c.w.) określa moc kija spinningowego. Wartość 2 lbs klasyfikuje to wędzisko w grupie lekkich karpiówek. Kij lekki na karpie nie znaczy lekki do spinningu. Otóż przeprowadzone przeze mnie próby wskazują, że optymalny zakres ciężaru wyrzutu tego wędziska to 60–100 g, a ekstremalny 20–120 g. To ogromna rozpiętość c.w., niespotykana w typowych kijach spinningowych. Jak to możliwe? Otóż to wędzisko ma bardzo głębokie, progresywne ugięcie, więc się bez problemu ładuje już przy rzucie kilkunastogramowymi przynętami – w przeciwieństwie do modnych, krótkich „kijów od szczotek”! A jednocześnie wytrzymuje ogromne przeciążenia (przynęty 120 g), jak niemal każde karpiowe wędzisko, ponieważ jest zbudowane na cienkim blanku o stosunkowo grubych ściankach. Taką charakterystykę powinno mieć każde wędzisko spinningowe do ciężkich przynęt – precz z ugięciem szczytowym!

Spinning 3,5 lbs

Drugie wędzisko jest znacznie mocniejsze – należy do ciężkich karpiówek. Jest krótsze, „tylko” 8-stopowe (2,44 m) i ma krzywą ugięcia aż 3,5 lbs. Jego równie cienki, mocny blank o ugięciu progresywnym, choć nie tak głębokim jak w przypadku poprzedniego kija, pozwala bezpiecznie rzucać przynętami w ekstremalnie szerokim zakresie mas 80–240 g.

Wspólną cechą obu tych karpiówek jest bardzo długa i smukła, „spinningowa” rękojeść (w dłuższym kiju wyłożona korkiem, w krótszym gumowana), wystająca o 10–15 cm poza łokieć, a przez to idealna do szerokich, płynnych, wymachów oburącz. Rzucając za pomocą tych wędzisk uzbrojonych w …”

Szczupakowe karpiówki – czyli o czym nie śniło się projektantom wędzisk!

Artykuł Jacka Kolendowicza czeka na Was na stronie 34 WW 1/23.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Szczupakowe karpiówki. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne