Świnna Poręba. Mucharz. Trzeba posprzątać Jezioro Mucharskie. Wody Polskie zwołują pospolite ruszenie

Powiązane artykuły


Wody Polskie na czwartek (13.10.2022) zwołują mieszkańców, chętnych do pomocy przy sprzątaniu brzegów Jeziora Mucharskiego w powiecie wadowickim. W czasie poprzednich akcji sprzątania znajdowano tu też np. podrzucone odpady z budowy lub remontu a nawet zużyte maseczki, gumowe rękawice czy też prezerwatywy.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, we współpracy z gminami Mucharz, Stryszów i Zembrzyce, organizuje kolejną akcję sprzątania śmieci z brzegów zbiornika Świnna Poręba przy Jeziorze Mucharskim w powiecie wadowickim.

Sprzątanie odbędzie się w dniu 13 października 2022 r. Zaczynamy o godz. 9:00 pod biurem Zapory – Świnna Poręba 247. Serdecznie zapraszamy! – tak zachęca do akcji wszystkich ochotników krakowski oddział Wód Polskich, zarządca tego zbiornika.

To już kolejna tego typu akcja w tym roku. Wiosną 2022 roku zebrano tu blisko 400 worków śmieci. Wspólnie z mieszkańcami i samorządowcami gmin Mucharz i Stryszów teren, stanowiący w przybliżeniu ponad pięć kilometrów linii brzegowej zbiornika, sprzątali też pracownicy Wód Polskich.

Posprzątanych zostało kilkanaście najbardziej zanieczyszczonych odcinków wzdłuż jeziora. Z brzegów oraz z wody uprzątnięto ogromne ilości plastików, szkła, opakowań po jedzeniu, kosmetykach czy środkach ochrony roślin. Głównie to były butelki po napojach procentowych, opony, elementy budowlane, butelki plastikowe.

W czasie poprzednich akcji sprzątania znajdowano tu też np. podrzucone odpady z budowy lub remontu a nawet zużyte maseczki, gumowe rękawice czy też prezerwatywy.

Wszystko super, tylko to jest syzyfowa praca. Ludzie nie odróżniają PSZOK-ów od śmietniska – komentują mieszkańcy Mucharza

.
– Takie znaleziska w miejscu, gdzie powinniśmy zachwycać się przyrodą przerażają i świadczą o tym, że ludzie wciąż za mało uwagi przywiązują do czystości naszej planety – dodają.

Śmiecą tu zarówno turyści, jak i miejscowi.

Wody Polskie przez cały rok angażują swoje jednostki z terenu całej Polski do organizacji i uczestnictwa w akcjach sprzątania rzek i zbiorników wodnych. Dbanie o czystość i porządek na obszarach zbiorników wodnych, brzegów rzek, potoków oraz w ich okolicach, powinno być priorytetem dla nas wszystkich! Są to tereny cenne pod względem walorów turystycznych, krajobrazowych oraz przyrodniczych – przypomina krakowski oddział RZGW Wody Polskie.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Materiały promocyjne partnera


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne