Spotkanie nad jeziorem Kubek | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Józef “Batman” Wróblewski: “Przyszłość wędkarstwa to dzieci i młodzież. Naszą odpowiedzialno-ścią jest przygotowanie młodego pokolenia do wyzwań, jakie sta-wiać będzie wędkarstwo w przyszłości. W tym procesie szkółki węd-karskie oraz wszystkie inicjatywy szkoleniowe o podobnym charak-terze są kluczowe.

Każda tego typu inicjatywa powinna być nagłośniona i wspierana. Odradzanie się szkółek, które ograniczały lub zawieszały działalność w czasie pandemii, to niezwykle pozytywne zjawisko.

Łatwiej jest powrócić do działalności, gdy już wcześniej była ona prężna i przynosiła wymierne rezultaty. Tak jak w przypadku Młodzieżowego Klubu Wędkarskiego „Jokers” z Wronek, który działa nieprzerwanie od 2005 roku. Klub powstał z inicjatywy zarządu Koła PZW „Warta” we Wronkach. Gdy zaczęła spadać liczba młodych wędkarzy, nie czekano z założonymi rękami. Dzieci i młodzież przyciągnąć miały ciekawe i atrakcyjne zajęcia. I to się sprawdziło. Klub corocznie prowadzi nabory do szkółki poprzez promocję w szkołach oraz na portalach społecznościowych.

W latach 2005 – 2019 Klub działał pod kierownictwem swojego twórcy, wiceprezesa koła ds. dzieci i młodzieży kol. Jana Ponickiego, a od 2020 r. obowiązki te przejął jego następca kol. Robert Kubiak oraz sekretarz koła – Sebastian Ławniczak. Obecnie Młodzieżowy Klub Wędkarski „Jokers” liczy 21 członków (chłopców i dziewczyn) w wieku od 6 do 14 lat. Jest to już czwarte pokolenie klubowiczów, bo granicznym wiekiem przynależności jest 16 lat.

Poza sezonem prowadzone są zajęcia świetlicowe w siedzibie koła „Warta”, w tym, m. in. wspólne oglądanie filmów o tematyce wędkarskiej, wykłady z zakresu technik i metod wędkarskich. W programie są także tematy związane z biologią ryb i wodnym ekosystemem. Zajęcia te prowadzi prezes koła, kol. Jacek Kwieciński, który jest, między innymi, technikiem rybactwa śródlądowego oraz wykształconym pedagogiem. W ciepłych miesiącach organizowane są głównie zajęcia praktyczne nad wodą. Członkowie klubu cyklicznie biorą udział w sprzątaniu brzegów łowisk, których koło jest gospodarzem.

Od 2016 roku organizowane są dla klubowej młodzieży letnie biwaki nad jeziorem Kubek pod Sierakowem. W tym roku zorganizowano go po raz pierwszy po dwuletniej przerwie. Warto podkreślić, że udział młodzieży w biwaku jest nieodpłatny. Jest to możliwe dzięki temu, że Gospodarstwo Rybackie Sieraków za udostępnienie łowiska nie pobiera opłat, także wychowawcy i opiekunowie pełnią swoje obowiązki nieodpłatnie. Biwak współfinansowany jest przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych MOPS we Wronkach i wielu innych sponsorów. 

Gdy od organizatorów otrzymałem zaproszenie na spotkanie z klubowiczami szlifującymi swoje wędkarskie umiejętności w czasie tegorocznego biwaku, decyzja mogła być tylko jedna – jadę! Umówiliśmy się na piątek, 15 lipca. Jezioro Kubek to niewielki akwen zatopiony w lasach nieopodal Sierakowa. Cisza, spokój. Wymarzone warunki na wędkarski biwak. Nic dziwnego, że dzieciaki garną się, choć warunki na biwaku są raczej spartańskie – spanie pod namiotami, stołówka na świeżym powietrzu. Ale wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni, w końcu to wakacje.

Spotkanie z dziećmi, ich opiekunami oraz instruktorami było okazją do wręczenia certyfikatu Akademii Batmana, znaczków Akademii Batmana oraz kilku egzemplarzy wydanego przez Radę ds. Młodzieży ZG PZW i redakcję „Wiadomości Wędkarskich” podręcznika „Wędkarska szkółka Batmana”. A potem wspólnie z dziećmi rozpoczęliśmy przygotowania do wędkowania: przyglądaliśmy się elementom wyposażenia wędkarza spławikowego, wybieraliśmy odpowiedni kołowrotek oraz spławiki. Wspólnie przygotowaliśmy zanętę, a gdy już kule były gotowe, zanęciliśmy łowisko traktując ten etap spotkania jako kolejny element rywalizacji pomiędzy klubowiczami. Byłem pod wrażeniem celności rzutów, widać efekty pracy instruktorów i opiekunów. I choć ostatecznie ryby jakoś specjalnie nie dopisały, to spotkanie z wypoczywającymi członkami Młodzieżowego Klubu Wędkarskiego „Jokers” oceniam na duży plus.

Byłem pod wrażeniem, jak wiele osób spośród członków Koła „Warta” (i nie tylko z tego gremium) angażuje się w pracę z dziećmi i młodzieżą. Opiekunami na biwakach są certyfikowani przez PZW inspektorzy (Jacek Kwieciński oraz Robert Kubiak, który jest jednocześnie ratownikiem medycznym i strażakiem OSP odpowiedzialnym za profilaktykę przeciwpożarową) oraz instruktorzy szkolenia młodzieży PZW (Karolina Grześ – Duda, Sebastian Ławniczak, Wojciech Lewicki, Jan Woźniak), a ponadto psycholog (Natalia Kwiecińska Ławniczak) oraz ratownik WOPR (Jan Woźniak). 

PS. Zaangażowanie i praca wronieckich działaczy została także dostrzeżona przez władze Związku. Dzień po moim wyjeździe biwak odwiedziła prezes ZG PZW Beata Olejarz. Pani prezes nie przyjechała z pustymi rękami, Klub wzbogacił się o literaturę wędkarską, a także zanęty i glinę. Zwycięzcy zawodów wędkarskich, którym tego dnia patronowała prezes Olejarz, zostali uhonorowani pucharem. Z pucharem z obozu wyjechał także najmłodszy jego uczestnik, 6-letni Darian.

Józef „Batman” Wróblewski

 

Do wszystkich organizatorów szkółek wędkarskich, klubów, które organizują pracę z młodzieżą kierujemy apel: zgłaszajcie się, piszcie o swojej pracy, chwalcie się dokonaniami młodych wędkarzy. Czekamy na każdą wiadomość od was, Informacje o działalności szkółek i ich dokonaniach będziemy publikować na łamach „WW”. Te szkółki, które prowadzą regularne zajęcia zgodnie z planem pracy, mają stabilną grupę podopiecznych i mogą pochwalić się osiągnięciami w postaci startów w zawodach i olimpiadach wędkarskich, otrzymają od nas certyfikat Akademii Batmana.

Zgłoszenia do Akademii Batmana, a także wszelkie pytania w tej sprawie, prosimy kierować pod adresem redakcji: ul. Twarda 42, 00-831 Warszawa (z dopiskiem „Akademia Batmana”), lub na naszego redakcyjnego maila: [email protected].

AKADEMIA BATMANA czeka na Was na stronie 56 WW 10/22. 

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Spotkanie nad jeziorem Kubek. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne