Sportowe Jezioro Orzyskie | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Arkadiusz Siemieniuk: “Bogate pogłowie drapieżników w jeziorze sprawia, że organizowaną są tu coraz częściej poważne imprezy spinningowe, takie jak Ogólnopolskie Zawody Służb Mundurowych w Wędkarstwie Spinningowym z Łodzi.

Orzysz jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych jezior na Mazurach. Ma powierzchnię 1070 ha, największą głębokość 38 m, 10 wysp o powierzchni 74 ha, a przede wszystkim czystą wodę. Do Orzysza nigdy nie spływały ścieki gospodarcze. Najliczniej zasiedlają Orzysz szczupaki, okonie, płocie i leszcze, ale łowione są tu również liny, karasie, wzdręgi, węgorze, sieje i sielawy. 

Jezioro ciągnie się z południowego zachodu na północny wschód. Jego brzegi są w większości zalesione, a liczne zatoki różnej wielkości oraz długie półwyspy z wąskimi cyplami, głęboko wrzynającymi się w jezioro tworzą linię brzegową o nieregularnym kształcie. Cechą akwenu jest znaczna zmienność głębokości. Urozmaicone dno, z licznymi głęboczkami, górkami podwodnymi i porośniętymi zielskiem wypłyceniami w zatokach, zapewnia doskonałe warunki do żerowania i tarła ryb oraz ciekawe łowiska dla wędkarzy.

 

Z łodzi lepiej niż z pomostu

W południowej części jeziora znajduje się wydłużona zatoka, oddzielona od sąsiedniego Jeziora Wierzbińskiego (70 ha) długim i krętym półwyspem Ameryka

Jezioro ma 10 wysp. Największą z nich jest Różany Ostrów (54 ha), połączony mostem z lądem, zwany również Wyspą Róż. Z jeziora wypływa rzeka Orzysza, łącząca akwen z położonymi niżej jeziorami Tyrkło i Śniardwy. Biegnie tędy malowniczy szlak kajakowy.

Brzegi jeziora są na ogół słabo dostępne dla wędkarzy. Z brzegu można wędkować z pomostów na plaży miejskiej przy półwyspie Ameryka. Przy południowo-zachodnich wysokich, zalesionych brzegach znajduję się prowizoryczne pomosty wykonane przez wędkarzy. W północno-zachodniej części jeziora, niedaleko wsi Odoje, da się wędkować z pomostów na biwaku. Natomiast łowiąc z łodzi mamy znacznie więcej możliwości. Górki podwodne, z idealną dla wędkarzy głębokością 3-8 m, również spinningistom dają wiele możliwości wędkowania.

Sezonowa zmiana miejsc

W maju i w czerwcu jezioro Orzyskie jest świetnym łowiskiem szczupakowym. Szczupaki biorą wtedy zarówno na trolling, jak i na spinning. Ich najlepsze łowiska znajdują się w tym czasie w strefie przybrzeżnej jeziora, na pograniczu trzcin i głębszej wody, oraz płytkie, jeszcze niezarośnięte blaty. Ciekawa pod względem wędkarskim jest tzw. Złota Zatoka, zwana „akwarium”. To największe naturalne tarlisko jeziora. Po tarle pozostaje tam sporo szczupaków. Drapieżniki biorą wtedy praktycznie na całej powierzchni zatoki. Wiosną bardzo dobre są również górki podwodne o głębokości 2–4 m na tzw. Kamińskim – największym plosie jeziora. Szczupaki biorą wtedy z rzutu, praktycznie na każdej głębokości. Często trafiają się tam również okonie.

Latem „akwarium” zarasta roślinnością podwodną, a drapieżniki schodzi głębiej. Na płytkich górkach też jest ich znacznie mniej. W lipcu żerują jeszcze na górkach 4–6 m, później schodzą na stoki i blaty 8–9 m, a nawet dużo głębiej i tam już pozostaje do jesieni. Tak latem, jak i jesienią wychodzi żerować na płytsze partie wody tylko na krótko, w określonych porach dnia. Latem można warto zapolować na szczupaka w strefie przybrzeżnej, na ostrych spadkach przy trzcinowiskach. Jezioro Orzyskie jest jeziorem rynnowym i z tego względu w strefie przybrzeżnej można spinningować praktycznie przez cały sezon.

Późną jesienią, wraz ze spadkiem temperatury wierzchnich warstw wody drapieżniki schodzą coraz głębiej. Przy trzcinach można złowić jedynie niewielkie, przypadkowe ryby. Okonie biorą wtedy najlepiej na głębokości kilkunastu metrów, a zimą nawet na głębokościach ponad dwadzieścia metrów. Gdy temperatura wody się ustabilizuje ryby wracają w płytsze partie wody. Pod koniec listopada i w grudniu można złowić całkiem spore szczupaki w strefie przybrzeżnej. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki.

Na leszcze i węgorze
Oprócz drapieżników dużo sportowych emocji mogą dostarczyć …”

Dlaczego warto odwiedzić wędkarskie serce Mazur? Przeczytajcie artykuł, który przygotował Arkadiusz Siemieniuk na stronie 56 WW 12/22

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Sportowe Jezioro Orzyskie. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne