Przedstawiamy bałtyckie płastugi | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Andrzej Jaworek: “Łowienie płastug w Bałtyku to nie lada atrakcja. Nie dziwi więc fakt, że cieszy się ono dużą popularnością. Dlaczego cenimy łowienie flądrowatych? Pewnie dlatego, że ryby w Bałtyku jeszcze są, dorastają do pokaźnych rozmiarów, za bardzo nie grymaszą, a do tego są smaczne. Wbrew powszechnie panującej opinii łowienie „płaskich“ nie jest aż tak proste, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Jeżeli chcecie łowić je regularnie, zastosujcie się do moich wskazówek. Jak zwykle kluczem do sukcesu jest poznanie biologii, zwyczajów i specyfiki gatunkowej.

Temat jest dosyć obszerny, podzielimy go na dwie odsłony – w tym i kolejnym numerze naszego magazynu. Osobiście bardzo lubię łowić flądry, bo to sportowa ryba i do tego, wbrew panującej opinii, to dosyć sprytny pływak. Ale do rzeczy …

Trochę systematyki

Flądrowate (w tym bałtyckie gatunki: stornia, gładzica i zimnica) należą do rzędu flądrokształtnych, zwanych potocznie płastugami. Dzielą się na dwa podrzędy, skupiające 14 rodzin, 77 rodzajów i ponad 300 gatunków! Najstarsze kopalne ich szczątki pochodzą z paleocenu i eocenu, a więc wygląda na to, że w rozwoju ewolucyjnym są starsze od nas.

Budowa

W wędkarskim żargonie często używamy terminu „płaskie”, który w najlepszy sposób obrazuje budowę płastug. Ciało ryb jest bocznie spłaszczone, z asymetrycznie rozmieszczonymi oczami. Warto wspomnieć, że w trakcie rozwoju flądry przechodzą swoiste przeobrażenie. W początkowej fazie życia larwy płastug nie odbiegają swoją budową od innych gatunków. Oczy umieszczone są klasycznie, bo po obu stronach głowy. Dopiero kolejne etapy rozwoju determinują przeobrażenie i klasyczny, „flądrowy” wygląd. Co ciekawe – u osobników dorosłych z reguły nie występuje pęcherz pławny.

Ciało fląder pokrywają drobne łuski. Strona oczna jest ciemniejsza, o barwie dostosowanej do koloru podłoża. Strona przeciwległa – ta skierowana do podłoża – jest jasna, pozbawiona oczu, zaś szczelina skrzelowa jest z reguły nieczynna.

Otwór gębowy naszych bałtyckich „płaskich” jest stosunkowo mały. Stąd nazwa: małoustne. Niech Was jednak nie zwiedzie wąski otwór gębowy! Jest bowiem wyjątkowo pojemny, o czym świadczy wielkość przynęt, które ryby są w stanie pochłonąć przez ten wąski otwór. …”

Jak łowić bałtyckie płastugi? O tym Andrzej Jaworek napisał na stronie 44 WW 11/22.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Przedstawiamy bałtyckie płastugi . Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne