Pora na lipienie | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Przemysław Półtorak: “Lipień to, obok pstrąga potokowego, główny cel muszkarzy. Jest rybą bardzo delikatną i czułą na wszelkie zmiany środowiskowe. Trudno więc spotkać w dzisiejszych czasach wielkie lipienie, jakie łowiło się dawniej. Jest też bardzo wybredny i nie spotkamy go we wszystkich rzecznych strefach. Oprócz tego jest to ryba niesłychanie podejrzliwa, co sprawia, że jej łowienie zaliczyć trzeba do wyjątkowo ciekawych.

Przed nami jesień, a wiec najlepszy czas jeśli chodzi o łowienie lipieni. Jeśli okaże się, że pogoda dopisze i nie będzie wielkich opadów, to możemy liczyć na bardzo dobre brania tych ryb. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że czeka nas powtórka letniego łowienia z tym, że naszym głównym celem będzie lipień, a nie pstrąg. 

Wyruszając na jesienne lipienie nie musimy wybierać późnego wieczora jako czasu najlepszego żerowania. Jesienny lipień bardzo chętnie żeruje przez większą część dnia, a z własnego doświadczania wiem, że najwięcej „oczek” można spotkać w godzinach od 12 do około 18. Czyli nawet w czasie dużego nasłonecznienia możemy się spodziewać intensywnego żerowania tych wspaniałych ryb.

Jesienią nad rzeką występują liczne rójki niewielkich jętek w różnych barwach. Dodatkowo niski stan wody oraz jej przejrzystość potęguje intensywne żerowanie ryb. Zresztą nie tylko lipieni. W niektórych miejscach na Dunajcu oprócz lipieni łowi się bardzo dużo kleni oraz świnek.

Stanowisko lipienia

Na wstępie należy stwierdzić, że lipień jest rybą stadną a wiec złowienie pierwszej sztuki daje nam wielką szansę na złowienie kolejnych ryb w tym samym miejscu. Jego ulubione rewiry w rzece są trochę inne, niż te pstrągowe. Zauważyłem też, że lipień zmienia swoje stanowiska z upływem roku. Kiedy rozpoczynamy sezon lipieniowy, a więc zaraz po okresie ochronnym na początku czerwca, lipień chętnie przebywa w strefach z szybkim uciągiem wody. Żeruje wtedy przede wszystkim na nimfach much, które rzeka wypłukuje z dna, oraz na emergerach. Wiele lipieni złowiłem w miejscach …”

Jak gdzie i na co łowić lipienie? O tym Przemysław Półtorak napisał na stronie 44 WW 10/22.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Pora na lipienie . Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne