Pomorskie: stawki za wywóz śmieci. Gdzie szykują się podwyżki, a gdzie pozostaną bez zmian? Tyle kosztuje wywóz śmieci na Pomorzu

Powiązane artykuły


Od 1 października 2022 r. wzrosną stawki za wywóz śmieci w Sopocie. Miasto nie jest jedynym, w którym zmienią kwoty, związane z wywozem opadów. Sprawdźcie, jak wygląda to w innych miejscach w naszym województwie.

W gminie Cedry Wielkie wygasła umowa z dotychczasowym wykonawcą na wywóz śmieci. Kwota wygranego przetargu okazała się wyższa niż do tej pory i dlatego mieszkańcy będą musieli zapłacić więcej za wywóz odpadów.

W gminie Szemud stawki za gospodarowanie opłatami komunalnymi zmieniły się już 1 sierpnia. Aktualnie wynoszą one:

  • miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny 32,90 zł za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość (poprzednia stawka wynosiła 22,90 zł),
  • 31,00 zł w przypadku kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku (poprzednia stawka wynosiła 21,40 zł)
  • 98,70 zł stawka opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi – jeżeli właściciel nieruchomości nie będzie wypełniał obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny – za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość.

Jak zapewnia wójt Ryszard Kalkowski, stawka ta ma obowiązywać co najmniej do końca 2023 roku i do tego czasu nie powinna ulec zmianie.

Kwoty za wywóz śmieci wzrosną też w Malborku. Urzędnicy rozpoczęli kalkulowanie opłaty śmieciowej, która wejdzie w życie na początku 2023 r.

– Tę opłatę trzeba podnieść, bo od 1 styczna traci ważność obowiązująca uchwała w tej sprawie – przypominał Józef Barnaś, wiceburmistrz Malborka.

Od lat trwają problemy z odpłatnością za tę miejską usługę. Nie było chyba jeszcze roku, by pobrane od mieszkańców pieniądze wystarczały na wszystkie wydatki związane z odbiorem odpadów i ich dostarczeniem na składowisko. W ubiegłym roku miasto zapłaciło za całą obsługę 10 398 355,84 zł, tymczasem zadeklarowane przez malborczyków wpływy to 8 758 013,41 zł. Na ten cel zabrakło więc 1 613 342,43 zł. Tyle trzeba było „dosypać” z miejskiej kasy kosztem innych wydatków.

Aktualnie obowiązująca opłata wynosi miesięcznie 24 zł od osoby w budynkach wielorodzinnych i 27 zł od osoby w domach jednorodzinnych. Kto ma w swoim ogródku kompostownik może od tej kwoty odliczyć 3 zł miesięcznie.

W powiecie człuchowskim za śmieci najwięcej płacą mieszkańcy gminy Koczała – już od 1 marca 2021 roku opłata wynosi 29,50 złotych (stawka podstawowa) oraz 28,50 zł (stawka dla osób, które samodzielnie kompostują bioodpady).

Najmniej płacą mieszkańcy gminy Przechlewo22 i 20,50 złotych. Tu stawka nie powinna wzrosnąć przez najbliższe trzy lata, ponieważ urząd zawarł na taki czas umowę z odbiorcą odpadów (zamiast – jak wcześniej – raz na rok).

W mieście Człuchów stawka od dłuższego czasu wynosi 25 i 23 złote, o podwyżce na razie nie słychać. Natomiast gmina wiejska Człuchów podnosi właśnie stawki za wywóz śmieci – od 1 września 2022 roku zamiast dotychczasowych 25 lub 23 złote mieszkańcy podczłuchowskich wsi zapłacą kolejno 29 i 27 złotych.

W gminie Rzeczenica też jest już po podwyżce – przed czerwcem bieżącego roku to właśnie ta gmina miała najniższą stawkę w powiecie (22 lub 20,50 zł), teraz trzeba tam zapłacić 24,50 zł lub 23 zł, jeśli sami kompostujemy bioodpady.

W gminie Czarne podwyżka miała miejsce na początku roku – od tego czasu mieszkańcy płacą 25 lub 23 złote zamiast wcześniejszych 23 i 21 złotych.

W gminie Debrzno od 2020 roku podstawowa stawka za wywóz śmieci wynosi 26 złotych, dla osób kompostujących bioodpady – 24 zł. Na razie nie ma decyzji o podwyżkach w tej gminie.

W Kartuzach stawkę za odbiór odpadów podwyższono w styczniu 2022 r. Wynosi ona 29 zł od osoby w gospodarstwie. Na razie nie ma rozmów na temat kolejnej podwyżki. Co przyniesie czwarta dekada tego roku i jak będzie wyglądać sytuacja na rynku cenowym, nie wiadomo. Od tejże zależeć będzie, czy po raz kolejny burmistrz wnioskować będzie o podniesienie stawek od 1 stycznia 2023.

Na ten moment w Sławnie nie szykują się podwyżki za wywóz odpadów.

Spokojni mogą być mieszkańcy też Rumi — w tym roku nie będzie podwyżek.

Na ten moment podwyżki za wywóz odpadów w Wejherowie raczej nie będzie. Włodarze gminy nie wykluczają ich jednak w przyszłym roku.

Na chwilę obecną analizujemy sytuację i nie podejmujemy jednoznacznych decyzji odnośnie zmiany stawki za wywóz odpadów. Od początku bieżącego roku obserwujemy trendy, które powodują znaczny wzrost kosztów systemu tj. drastyczny wzrost cen paliwa i energii, wzrost ilości frakcji zmieszanej w ogólnej masie odpadów. Mimo konieczności zwiększenia wydatków na zbilansowanie systemu gospodarowania odpadami, w stosunku do założeń budżetowych, stawka dotychczas nie uległa zmianie. Jednakże utrzymanie obecnych stawek w przyszłym roku może okazać się niemożliwe. Jeżeli zmuszeni będziemy podnieść stawkę, postaramy się wypracować bardziej atrakcyjny system ulg zachęcających do zmniejszania ilości odprowadzanych odpadów np. poprzez kompostowanie odpadów — tłumaczył UG Wejherowo.

Decyzja na temat podwyżki za wywóz odpadów nie zapadła też w Bytowie. Urzędnicy są na razie powściągliwi w przewidywaniu ewentualnego wzrostu tego „podatku” i wyjaśniają, że do tematu wrócą za miesiąc.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Materiały promocyjne partnera


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne