Po pierwsze, nie płoszyć | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Jacek Kolendowicz: “Czasem drobiazgi związane z zachowaniem wędkarza powodują, że ryby przestają brać lub uciekają z łowiska. Co robić, a czego nie robić,
aby temu zapobiec, podpowiem na przykładzie pstrągów.

Aby unikać niebezpieczeństw i przetrwać w naturalnym środowisku ryby posługują się wzrokiem, słuchem i linią naboczną oraz pamięcią, która rejestruje zarówno bodźce pozytywne, jak i negatywne. Wędkarzowi tym łatwiej je przechytrzyć i sprowokować do brań, im bardziej orientuje się w ich fizjologii i zwyczajach.

Co pstrąg widzi pod wodą

Pstrąg nie ma szyi, więc nie może ruszać głową, ale kompensuje tę wadę niezwykle szerokim kąt widzenia ruchomych oczu, szacowanym na 340 stopni w płaszczyźnie poziomej oraz 150 stopni w płaszczyźnie pionowej. To oznacza, że pstrąg ma „oczy dookoła głowy” – może obserwować wszystko, co się dzieje przed nim, po obu jego bokach, nad nim, jak również z tyłu z wyłączeniem kąta ok. 20 stopni – nie widzi więc własnego ogona ani tego, co się znajduje za nim. Dlatego brodząc w poszukiwaniu pstrągów najlepiej posuwać się w górę rzeki i zachodzić ryby od ogona, a przynętę rzucać pod prąd i prowadzić ją z nurtem nad potencjalnym stanowiskiem pstrągów. Niejednokrotnie zdarzyło mi się niemal nadepnąć na ogon pstrąga stojącego za kamieniem lub kępą roślin. Nic więc dziwnego, że nawet bardzo krótkie rzuty pod prąd przynętą spinningową lub sztuczną muchą owocują braniami całkiem sporych pstrągów. Żyłka lub linka muchowa przemieszczająca się w takim układzie nad rybą zwykle jej nie płoszy, jednak pod warunkiem, że nie smuży powierzchni wody. Dlatego powinna być całkowicie zanurzona albo uniesiona nad powierzchnię wody wędziskiem.

Ostrość i zasięg widzenia pstrąga są tym większe, im lepsza jest przezroczystość wody i im więcej światła do niej przenika. Dlatego właśnie w wodach …”

Jak wygrać pojedynek z ostrożną rybą? O tym Jacek Kolendowicz napisał dla Was na stronie 39 WW 2/23

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Po pierwsze, nie płoszyć. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne