Pisząc o lodołamaniu najczęściej wspominamy o dolnej Wiśle, czy Odrze granicznej, gdzie nasze jedno…

Powiązane artykuły


Pisząc o lodołamaniu ? najczęściej wspominamy o dolnej Wiśle, czy Odrze granicznej, gdzie nasze jednostki kruszą lód, by mógł bezpiecznie spłynąć w kierunku morza. Jednak, czy wiecie, że nasz lodołamacz o wdzięcznym imieniu „Borsuk” ? stacjonuje w Brzegu Dolnym, nieopodal stolicy Dolnego Śląska?

Jego zadaniem jest zapobieganie powodziom zatorowym ? na Odrze od stopnia wodnego Malczyce do Wrocławia i całego Wrocławskiego Węzła Wodnego.
Choć wymieniony odcinek nie jest zagrożony powodziami zatorowymi w takim stopniu jak Odra i Wisła w jej dolnym biegu, to zimowa osłona przeciwpowodziowa w tym miejscu jest niezwykła ważna, choćby z powodu ochrony infrastruktury. W regionie znajduje się dużo mostów ? których konstrukcja mogłaby zostać naruszona przez napierającą krę. Tak samo zatory i gwałtownie wzbierająca woda mogłyby uszkodzić wały przeciwpowodziowe chroniące mieszkańców nadodrzańskich miejscowości.

W ostatnich latach nie było potrzeby prowadzenia akcji lodołamania na Dolnym Śląsku. Jednak w dobie zmian klimatycznych nie możemy być pewni, czy zima będzie łagodna, czy nadejdą silne mrozy ❄️ Niezależnie od warunków pogodowych, od grudnia do marca lodołamacz Borsuk wraz z doświadczoną załogą jest w gotowości, by chronić mieszkańców przed powodziami #StopPowodzi


Źródło: Wody Polskie

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne