Parkowanie strefie płatnego parkowania w Zielonej Górze. Warto znać zasady, by nie spotkała cię niemiła niespodzianka!

Powiązane artykuły


Jeśli nie chcesz dostać mandatu za parkowanie w mieście powinieneś znać zasady, które cię obowiązują. Nonszalancja, liczenie na łut szczęścia lub cwaniactwo słono kosztują!

Do redakcji zgłosił się Pan Franciszek, który dostał wezwanie do uregulowania opłaty dodatkowej w wysokości 200 zł za nieuiszczenie opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Mężczyzna z kartą poświadczającą niepełnosprawność, z braku miejsc z “kopertą” zaparkował na zwykłym miejscu. Jakież było jego zdziwienie, gdy znalazł za wycieraczką karny bilecik! Niestety odwoływanie się od naliczonej opłaty, uzasadniane niewiedzą o konieczności zakupu biletu parkingowego nic nie dało. Departament Zarządzania Drogami podtrzymał ostatecznie swoją decyzję.

Przepisy dotyczące opłat za postój w strefach płatnego parkowania (SPP) w Zielonej Górze zostały określone w uchwale Rady Miasta, podjętej na podstawie ustawy o drogach publicznych z dnia 21 stycznia 2020 r.

Zobacz galerię(11 zdjęć)

Tzw. stawka zerowa obowiązuje:

 • pojazdy osób z niepełnosprawnością oznaczonych kartą parkingową, na miejscach oznaczonych znakiem P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” wraz ze znakiem D-18a „parking miejsce zastrzeżone” z dodatkową tabliczką T-29, która informuje o miejscach przeznaczonych dla pojazdów samochodowych uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej”,
 • pojazdy zaopatrzone w kartę parkingową oraz jednocześnie kartę „N” na dowolnym miejscu postojowym,
 • oznakowane pojazdy firm wykonujących prace związane z remontami i utrzymaniem dróg oraz zieleni przyulicznej, posiadających zaświadczenie wydane przez Urząd Miasta Zielona Góra,
 • oznakowane pojazdy używane do celów specjalnych (np. Policji, straży pożarnej, Państwowego Ratownictwa Medycznego, pogotowia gazowego, energetycznego, ciepłowniczego, wodnokanalizacyjnego, miejskich służb komunalnych w czasie wykonywania zadań,
 • pojazdy służbowe miejskich jednostek organizacyjnych lub wykorzystywane do celów służbowych zgodnie z odrębnymi przepisami, posiadających zaświadczenie’
 • motocykle i czterokołowce, które nie posiadają zamkniętej kabiny,
 • taksówki na miejscach wyznaczonych znakami D-19 oraz D-20.

Aby móc parkować darmowo w każdym miejscu niepełnosprawni muszą w urzędzie miasta uzyskać dodatkową kartę „N”. Ta opcja jest jednak dostępna tylko dla osób niepełnosprawnych ruchowo!

Karta „N” wydawana jest na okres jednego roku, jednak nie dłużej niż termin ważności karty parkingowej. Można ją uzyskać w urzędzie miasta całkowicie za darmo. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek. Są one rozpatrywane dosyć szybko.

Radny Robert Górski zwraca uwagę, że wprowadzenie karty “N” w Zielonej Górze było konieczne, by ukrócić patologię związaną z zajmowaniem miejsc parkingowych przez osoby, które w rodzinie miały chorych.

– To stało się nagminne. Osoby całkowicie zdrowe po prostu nadużywały bezprawnie kart niepełnosprawnych członków rodziny. Postanowiliśmy to zmienić, tak jak to zrobiono w innych dużych miastach w Polsce. Kartę „N” wprowadzono już wcześniej m.in. w Gdańsku. Skupiliśmy się na niepełnosprawnych ruchowo, bowiem to oni powinni móc stanąć autem, jak najbliżej miejsca docelowego. Nie wszystkie rodzaje niepełnosprawności utrudniają poruszanie się – zauważa radny Zielona Razem.

Jeżeli osoba niepełnosprawna nie posiada karty “N” musi zatrzymać auto w miejscu przewidzianym dla niepełnosprawnych. Brak wolnych “kopert” nie zwalnia z obowiązku wniesienia opłaty za parkowanie pojazdu w płatnym obszarze strefy płatnego parkowania. [III SA/Po 199/13 – wyrok WSA Poznań z dnia 16-05-2013].

Zarówno ustawa o drogach publicznych, jak i prawo o ruchu drogowym „kodeks drogowy” nie zwalniają osób niepełnosprawnych z opłat za postój w SPP.

Uchwała określa dwie wysokości opłaty dodatkowej:

 • za nieuiszczenie opłaty w strefie parkowania zapłacimy 200 zł,
 • w przypadku przekroczenia czasu parkowania wynikającego z wykupionego biletu parkingowego zapłacimy 50 zł.

W zeszłym roku w zielonogórskiej strefie płatnego parkowania wystawiono 6 603 mandatów.

Co zrobić, jeśli dostałeś mandat

Obsługą Strefy Płatnego Parkowania zajmuje się Biuro Ruchu Drogowego w Departamencie Zarządzania Drogami, które mieści się w Urzędzie Miasta przy ul. Gen. Jarosława Dąbrowskiego 41, pok. 106.

Parkujący w strefie płatnego parkowania mają kilka możliwych form zapłaty:

 • wykupienie biletu parkingowego w parkomacie. Zakupu należy dokonać niezwłocznie po zaparkowaniu za kwotę odpowiadającą przewidywanemu czasowi parkowania,
 • uruchomienie w telefonie komórkowym odpowiedniej aplikacji. Do wyboru jest pięciu operatorów – moBilet, ePark, mPay, AnyPark, flowBird. Wybraną aplikację pobieramy ze sklepu Google Play lub App Store. Można je bezpłatnie pobrać również ze strony operatora płatności http://www.zielona-gora.pl/PL/1732/6591/Platnosci_mobilne_w_Strefie_Platnego_Parkowania/(TUTAJ).
  Ta forma opłaty wydaje się najwygodniejsza. W aplikacji można kupić bilet czasowy, taki jak w tradycyjnym parkomacie, albo skorzystać z funkcji „START / STOP” lub „ROZPOCZNIJ / ZAKOŃCZ”, w zależności od aplikacji, dzięki czemu płacisz dokładnie za taki czas, w jakim parkowałeś. Za szybą nie trzeba nawet zostawiać informacji o płatności elektronicznej. Kontrolerzy wpisując numer rejestracyjny pojazdu na swoich terminalach, widzą, czy dany samochód jest zaparkowany poprzez aplikację, czy też ma wykupiony bilet w parkomacie.
 • wykupienie abonamentu,
 • uiszczenie zryczałtowanej opłaty w siedzibie zarządzającego.

Na miejskich parkingach nie stosuje się regulaminów – w odróżnieniu do parkingów komercyjnych. Każdy wjazd do Strefy Płatnego Parkowania oznaczony jest znakiem D-44 „strefa płatnego parkowania”. Jeśli opłaty dotyczą określonych dni roboczych lub godzin, pod napisem „Postój płatny” jest podana ta informacja.

Najczęstszymi przyczynami wystawienia wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej są: niestosowanie się do przepisów, błędnie wybrany nr rejestracyjny pojazdu przez korzystających z aplikacji płatności mobilnych, a także brak monet umożliwiających wniesienie opłaty oraz przekroczenie czasu opłaconego parkowania. Najrzadziej jest to brak wiedzy o obowiązku lub zapomnienie.

Wszystkie informacje dotyczące Strefy Płatnego Parkowania w Zielonej Górze znajdą Państwo na (TUTAJ).

Zobacz wideo: Zielona Góra. Potrącenie na przejściu dla pieszych

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Materiały promocyjne partnera


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne