Osobowość u ryb | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Dr inż. Andrzej Kapusta: “Ryby od dawna mają reputację jednej z najmniej niezależnie myślących grup zwierząt. Obraz ławicy ryb płynących razem, niemal jak jedno większe stworzenie, może utwierdzać w przekonaniu, że ryby wykonują automatycznie pewne czynności i nie odróżniają się od siebie. Jednak liczne badania dowodzą, że ryby mogą i wykazują indywidualne osobowości.

Może to potwierdzić każdy akwarysta lub hodowca ryb. Nawet blisko spokrewnione ryby tego samego gatunku i wychowane w tym samym środowisku mogą w każdej sytuacji zareagować inaczej. Każda z nich ma swój własny, indywidualny wzorzec zachowania.

Osobowość zwierząt została szeroko zdefiniowana jako międzyosobnicze różnice w zachowaniu, które pozostają stałe w czasie i różnych sytuacjach. Obecnie badania nad osobowością obejmują różne grupy zwierząt, w tym ryby. Osobowość wpływa na procesy życiowe i kondycję zwierząt i stała się podstawą wielu badań ekologii behawioralnej. Jednym z najczęściej badanych aspektów osobowości u ryb jest zagadnienie określane jako nieśmiałość – odwaga. Terminy nieśmiałość i śmiałość (odwaga) odnoszą się do skłonności ryby do podejmowania ryzyka. …”

W jaki sposób wędkarze zmieniają skład cech osobowości populacji w łowiskach? Na to pytanie dr inż. Andrzej Kapusta odpowiedział na stronie 52 WW 11/22.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Osobowość u ryb. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne