Olsztyn. Śnięcie ryb w wodach Warmii i Mazur. Polski Związek Wędkarski kontroluje stężenie tlenu w wodzie

Powiązane artykuły


Z uwagi na coraz częstsze przypadki śnięcia ryb w wodach Warmii i Mazur, Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie prowadzi intensywne badania stężenia tlenu w jeziorach i rzekach.

Polski Związek Wędkarski prowadzi intensywną kontrole zawartości tlenu w wodzie.

– W dniu 25 sierpnia 2022 r. Społeczna Straż Rybacka przy PZW w Olsztynie przeprowadziła kontrolę wód użytkowanych przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie. Kontrolą objęto następujące wody: rozlewisko rzeki Łyny w Redykajnach, jezioro Pupel Duży i Pupel Mały, jezioro Bukwałd, jezioro Skolity, rzekę Łynę w Dobrym Mieście, jezioro Trackie, jezioro Długie – poinformował Okręg PZW z Olsztyna na Facebooku.

Wcześniej związek informował o badaniu zawartości tlenu w jeziorze Trackim.

– W dniu 25 sierpnia 2022 r. Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie przeprowadził na jeziorze Trackim w Olsztynie badanie poziomu tlenu rozpuszczonego w wodzie. Badanie zostało wykonane w 4 różnych częściach jeziora. Na podstawie uśrednionych pomiarów wynika, że zawartość tlenu w wodzie wynosi około 9,0 mg/l. Oznacza to, że ilość rozpuszczonego tlenu w wodzie utrzymuje się na dobrym poziomie. W chwili obecnej nie zaobserwowano przyduchy i śnięć ryb – poinformował Okręg PZW w Olsztynie.

– W dniu 22 sierpnia 2022 r. na kilku wodach użytkowanych przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie przeprowadzono badanie poziomu tlenu rozpuszczonego w wodzie. Badaniem objęto następujące wody: rzeka Sajna (Pleśno), jezioro Mój, jezioro Siercze. Na badanych wodach ilość rozpuszczonego tlenu w wodzie utrzymuje się na dobrym poziomie. W chwili obecnej nie zaobserwowano przyduchy i śnięć ryb – poinformował Okręg PZW w Olsztynie.
Wyniki pomiarów:

  • rzeka Sajna – zawartość tlenu mieści się w przedziale 3,0 – 4,0 mg/l
  • jezioro Mój – zawartość tlenu mieści się w przedziale 8,5 – 9,0 mg/l
  • jezioro Siercze – zawartość tlenu mieści się w przedziale 9,5 – 10,0 mg/l

Intensyfikacja kontroli stężenia poziomu tlenu w zbiornikach i ciekach wodnych na Warmii i Mazurach jest konsekwencją katastrofy ekologicznej na Odrze oraz masowego śnięcia ryb w powiecie Olsztyńskim.

Prawie dwie tony martwych ryb zebrano w sobotę ze zbiornika wodnego w rezerwacie Kwiecewo w Powiecie Olsztyńskim. Potwierdzają się nasze przypuszczenia, że przyczyną śnięcia mogły być upały i tzw. przyducha, czyli spadek ilości tlenu w wodzie – poinformowała fundacja Aqua na Facebooku.

Informacje o martwych rybach dotarły do OPZW w Olsztynie także z okolic miejscowości Pleśno w powiecie bartoszyckim. Ryby ujawniono w kanale łączącym rzekę Sajnę z Rezerwatem Sątopy.

Uwaga! Jeśli na wodach PZW Olsztyn zaobserwujecie coś niepokojącego to prosimy o pilny kontakt telefoniczny:
607 430 298, 661 284 060.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Materiały promocyjne partnera


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne