Okręgi PZW zbierają dowody, składają zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa. Z Odry wyciągnięto 28 ton martwej ryby

Powiązane artykuły


Do tej pory z Odry – od Katowic do Gryfina – zebrano ponad 28 ton martwej ryby. Na zielonogórskim odcinku jest najgorzej, wyłowiono ponad 8 ton śniętej ryby. Skierowano do tego zadania 55 żołnierzy. W piątek w Zielonej Górze na zaproszenie Polskiego Związku Wędkarskiego odbyło się robocze spotkanie okręgów i zaproszonych gości. Co ustalono?

W związku z katastrofą ekologiczną rzeki Odry i masowym zatruciem i śnięciem ryb, z inicjatywy prezesa Zarządu Okręgu PZW w Zielonej Górze – Mirosława Kamińskiego, w piątek, 12 sierpnia, odbyło się spotkanie użytkowników rybackich rzeki Odry.

Do tej pory na odcinku od Katowic do Gryfina zebrano ponad 28 ton martwej ryby.

Okręgi PZW zbierają dowody, składają zawiadomienie o możliwo…

Zobacz galerię(12 zdjęć)

Uczestniczyli w nim przedstawiciele okręgów: Katowice, Opole, Wrocław, Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Szczecin i Spółdzielni Rybackiej Regalica w Gryfinie oraz zaproszeni goście: Wadim Tyszkiewicz – senator RP, Marek Cebula – przewodniczący Lubuskiej Rady Samorządowej, Piotr Dembiński – zastępca dyrektora departamentu rolnictwa, zasobów naturalnych, rybactwa i rozwoju wsi, bryg. Piotr Jankowiecki – komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze, Agnieszka Pawłow – Komendant Straży Miejskiej w Krośnie Odrzańskim. Na spotkanie zaproszona została również marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz instytucje bezpośrednio zainteresowane bieżącą sytuacją: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Zielonej Górze. Przybyli też przedstawiciele np. producenci ryb, organizacji, policja, samorządowcy z wielu miejscowości.

Do tej pory na odcinku od Katowic do Gryfina zebrano ponad 28 ton martwej ryby
Do tej pory na odcinku od Katowic do Gryfina zebrano ponad 28 ton martwej ryby Fot. Stowarzyszenie 515, Czytelnicy GL

– To miało być spotkanie robocze użytkowników Odry, by podjąć kroki, zmierzające do ustalenia sprawcy. Było jednak tylu przedstawicieli różnych organizacji i placówek, więc wystąpienia miały też charakter bardziej informacyjny na temat obecnej sytuacji na danym terenie – mówi Beata Gacek, rzecznik prasowy okręgu zielonogórskiego Polskiego Związku Wędkarskiego.
Okazuje się, że od okręgu katowickiego do spółdzielni w Gryfinie, która także zarządza fragmentem Odry do tej pory zebrano już 28 ton śniętej ryby. U nas ponad 8 ton.
– Ryba cały czas jest zbierana. Właśnie skierowano do nas 55 żołnierzy, którzy się tym zajmują – dodaje B. Gacek.
– Przez dwa dni Polski Związek Wędkarski i społeczna straż rybacka w okolicach Krosna Odrz. na odcinku 2 km odłowiły 2,7 ton martwych ryb – mówił burmistrz Krosna Marek Cebula.
Postanowiono, że każdy okręg Polskiego Związku Wędkarskiego złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Każdy okręg zbiera materiał dowodowy i dołoży wszelkich starań, by sprawca ekologicznej katastrofy poniósł konsekwencję.

Do tej pory na odcinku od Katowic do Gryfina zebrano ponad 28 ton martwej ryby
Do tej pory na odcinku od Katowic do Gryfina zebrano ponad 28 ton martwej ryby Fot. Stowarzyszenie 515, Czytelnicy GL

Podczas spotkania padło wiele gorzkich słów. Wędkarze oczekiwaliby szybszych i bardziej konkretnych działań. Stąd żal i słowa krytyki pod adresem Wód Polskich za niefortunne wypowiedzi i zbyt późne działania.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne