Nowy numer “WW” 9/22 | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Jacek Kolendowicz: “Okładkę numeru 9/2022 Wiadomości Wędkarskich zdobi ogromna brzana o masie 8,6 kg i długości 93 cm. Ta wspaniała ryba, złowiona 6 lipca w Odrze, jest nowym, oficjalnym rekordem Polski, większym od poprzedniego rekordu aż o 1,6 kg. Nie jest to przypadkowy połów, ponieważ jej łowca Rafał Reiter specjalizuje się w łowieniu rzecznych ryb na feeder i ma na swym koncie również aktualny rekord Polski świnki – 2,7 kg.

Czy jest możliwe, aby ten wyśrubowany rekord zostały kiedykolwiek pobity? Ile lat musiała przeżyć nasza okładkowa brzana, aby osiągnąć tak imponujące rozmiary? Aby móc to ocenić choć w przybliżeniu, zajrzałem do kilku publikacji badań naukowych, poleconych mi przez dr. Maksyma Łaszewskiego – naszego redakcyjnego hydrologa, doświadczonego muszkarza i łowcę brzan. W tych publikacjach zostały przedstawione wyniki badań wieku i rozmiarów brzan z różnych odcinków rzek polskich, czeskich i angielskich.

Naukowcy najczęściej posługują się tzw. długością standardową ryby (LC – łac. longitudo corporis lub SL – ang. standard length), mierzoną od końca pyska do nasady jej płetwy ogonowej (do końca kręgosłupa). Trudno to zrozumieć w kontekście faktu, że w zapisach prawa (wymiary ochronne) i w powszechnym użyciu stosowana jest tzw. długość całkowita (długość ciała ryby), mierzona od końca pyska do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej (LT – łac. longitudo totalis lub TL – ang. total length). Natomiast wiek ryb określa się …”

Cały wstępniak Jacka Kolendowicza czeka na Was na stronie 3 nowego numeru WW 9/22.

A co jeszcze w numerze?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Nowy numer “WW” 9/22. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne