Muchowe lato na Podhalu | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Przemysław Półtorak: “W sierpniu na rzekach obserwujemy liczne rójki rozmaitych owadów. Dla muszkarzy najważniejsze z nich to jętki i chruściki, które w ciepłe, sierpniowe dni niosą woń grubych połowów.

Czynnikiem utrudniającym wędkarzowi złowienie pstrąga w okresie wakacyjnym jest nadzwyczaj przezroczysta woda. Podejście grubego kabana będzie szczególnie trudne. Wypatrzenie dołka nie jest wielką sztuką, ale co zrobić, jeśli przejrzystość wody sięga samego dna? Ja podchodzę do takiego miejsca na klęczkach. Wizja złowienia pięćdziesiątaka sprawia, że pokonanie kilku metrów w tej niewygodnej pozycji nie jest dla mnie problemem.

Dużą przejrzystość wody przy tzw. niżówce (niskim stanie wody) w połączeniu z dobrą znajomością dna rzeki daje nam perfekcyjny obraz sytuacji. Dosłownie jak z echosondy.  50% sukcesu to znajomość rzeki, 40% to umiejętność łowienia, a pozostałe 10 % to dobór odpowiednich przynęt. Letnie miesiące stwarzają idealne warunki do poznawania rzek muchowych. Woda jest niska, czysta i ciepła. To dobre warunki dla nowicjuszy, zwłaszcza dla tych, którzy mają problemy z chodzeniem w silnym nurcie po śliskim, kamienistym dnie i zaliczają po kilka wywrotek dziennie.

Pupa znaczy poczwarka

Metody wędkowania nie zmieniam od czasu wiosennych połowów. Nadal łowią na krótką nimfę, jednak stosuję mniejsze nimfy na hakach 12-16. Wiążę wszelkiego rodzaju nimfy jętek, nieco później także chruścików. Są to głównie imitacje larw, które aktualnie się przeobrażają. Oprócz nich bardzo często pojawiają się, szczególnie na Białce, bardzo duże muchy będące dorosłą formą (tzw. imago) widelnicy.

Najważniejszą porą dla muszkarzy specjalizujących się w łowieniu na letnią nimfę jest czas, kiedy owady przeobrażają się z nimfy w owada prawie doskonałego, czyli tzw. subimago. Przeobrażające się owady wypływają z dna rzeczki ku jej powierzchni i są doskonale widoczne dla ryb, które je wtedy masowo pożerają. Jeśli trafimy nad rzeką w okres, gdy wodą płynie mnóstwo chruścików, a mimo to nie widać zbyt wiele oczek ryb zbierających owady, wtedy możemy być prawie pewni, że ryby żerują nie na dorosłych owadach, lecz na poczwarkach właśnie przeobrażających się tuż pod powierzchnią wody. Mamy wówczas tylko jeden wybór. Momentalnie przezbrajamy wędkę (jeśli nie mamy pod ręką drugiej) – wiążemy dwie nimfy (większą i mniejszą) o zabawnej nazwie pupa, co z języka angielskiego oznacza poczwarkę.

Nimfowe przypony

Kiedy rzeka płynie lekko trącona, nie muszę przejmować się zbytnio grubością przyponu. Problem pojawia wtedy, gdy woda jest krystalicznie czysta. W przypadku łowienia na nimfę, zamiast …”

Przemysław Półtorak na stronie 50 WW 8/22 zaprasza na „Muchowe lato na Podhalu” .

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Muchowe lato na Podhalu. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne