Kolejną feederową maszynką, która spędziła ze mną niemal cały zeszły sezon jest Robinson Feeder FD 4…

Powiązane artykuły


Kolejną feederową maszynką, która spędziła ze mną niemal cały zeszły sezon jest Robinson Feeder FD 4010 od ROBINSON EUROPE .

Jest to kołowrotek którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Zawodnicza korba ważąca około 300g, której wielkość szacuję na 4500. Korpus z lekkiego grafitu o dobrej sztywności, kryje w sobie mechanizm działający w oparciu o koło napędowe o średnicy 32mm i 10 łożysk ze stali nierdzewnej(razem z oporowym). Kręcąc korbką kąciki ust same wędrują do góry 🙂

Jeśli już jesteśmy przy korbce, jest ona wkręcana bezpośrednio w przekładnię, co sprawia, że całość jest spasowana wyśmienicie. Da się ją złożyć po lekkim poluzowaniu, więc nie trzeba jej wykręcać do transportu. Knob kręci się bardzo lekko i został wykonany z pianki eva. Jeden obrót korbki sprawia, że na szpulę trafia aż 88cm żyłki. Ten wynik udało się osiągnąć dzięki przełożeniu 5,2:1. Jest to moim zdaniem świetny kompromis, pomiędzy mocą a prędkością.

Aluminiowa szpula o szerokości 56mm, według producenta mieści 150m żyłki 0,22mm. W rzeczywistości jednak żyłki o tej grubości wejdzie coś bliżej 200m(być może 180). Na jej bocznej części znajdują się dwa metalowe klipsy. Pod każdym klipsem znajduje się teflonowa okrągła podkładka, która sprawia, że odstaje on nieco bardziej od szpuli a klipowanie żyłki jest bardzo intuicyjne i nie wymaga żadnego wysiłku. Gdyby jednak ktoś chciał wymienić sobie jeden na gumowy- nie ma żadnego problemu, ponieważ średnica otworu to 3mm.
Szpula ponadto kryje w sobie dwa łożyska kulkowe, które zmniejszają tarcie o oś główna podczas korzystania z hamulca- ten z kolei jest uszczelniony i działa w oparciu o węglowe tarcze cierne. Nie mogło zabraknąć wyśmienitego systemu QD, który sprawia, że jedyne 180° wystarczy aby zmienić moc z rozkręconego na beton. W zestawie nie ma szpuli zapasowej, jednak taką da się już dokupić za około 70zł.

Jestem bardzo zadowolony z tej konstrukcji. Wszystkie funkcje i parametry razem sprawiają, że oferuje ona wędkarzowi wszystko, czego można oczekiwać od nowoczesnego kołowrotka feederowego. Gorąco polecam💪


Sklep Wędkarski Trotka

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne