Karty wędkarskie mają zdrożeć. Może wzrosnąć liczba kłusowników

Powiązane artykuły


Wyższe ceny za narybek i karmę to nie jedyne zmartwienie, jakie dręczy wędkarzy. W przypadku województwa opolskiego dodatkowym kosztem będzie wyższa opłata za kartę wędkarską. Ta od 2023 roku ma wzrosnąć z ok. 350 do ok. 450 zł. 

Jak poinformował Polsat News, koszt wydania karty wędkarskiej różni się w poszczególnych regionach. W dolnym biegu Odry roczna opłata wynosi 350 zł, natomiast w Szczecinie sięga już 550 zł.  

Podwyżki opłat mogą odstraszyć część wędkarzy-amatorów, a to z kolei może przełożyć się na większą liczbę nielegalnych połowów. O potencjalnym ryzyku kłusownictwa ostrzegła w rozmowie z Polsat News Maria Niedziółka, komendantka wojewódzkiej Państwowej Straży Rybackiej w Opolu.

Jej zdaniem liczba wędkujących osób bez odpowiednich dokumentów zwiększy się. Wpływ na to będą miały nie tylko podwyżki opłat, ale również wysokie ceny żywności ogółem.  

– Myślę, że zubożenie społeczeństwa także spowoduje, że ludzie będą ryzykować nad wodą i łowić ryby bez uprawnień – twierdzi Maria Niedziółka. 

Osoby, które zdecydują się na wędkowanie bez odpowiednich dokumentów, czeka mandat w wysokości 200 zł. Do tego mogą dołączyć inne przewinienia takie jak np. złowienie zbyt wielu ryb czy połów w nieodpowiednim miejscu.  

Najwyższy wymiar kary finansowej może zatrzymać się na mandacie w wysokości 1000 zł. Jeżeli jednak sprawa trafi do sądu, w najgorszym wypadku dla podejrzanego może ona się zakończyć wyrokiem do 5 lat pozbawienia wolności.  

Alan Bartman


INTERIA.PL
Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne