Jezioro w Środzie Wielkopolskiej będzie poddane rekultywacji. Jakie działania będą podjęte i kiedy znowu pojawią się ryby?

Powiązane artykuły


Śniętych ryb w Jeziorze Średzkim już nie widać. Widać jednak niepewność dotyczącą przyszłości średzkiego zbiornika. Lokalni wędkarze mają pomysły, co zrobić, by do podobnych sytuacji nie dochodziło w kolejnych latach. Działania dotyczące rekultywacji jeziora zapowiadają też władze miasta.

Sytuacja jaka wydarzyła się w Jeziorze Średzkim w sierpniu, wstrząsnęła chyba najbardziej wędkarzami. Nic dziwnego, bo z wody wyłowiono blisko 20 ton śniętych ryb. Przedstawiciele lokalnego Koła Wędkarskiego nr 130 w Środzie Wielkopolskiej uważają, że potrzeba około dziesięciu lat, by ilość ryb w zbiorniku wróciła do tej sprzed miesiąca.

Wędkarze mają pomysły na to, co zrobić, by do podobnych sytuacji nie dochodziło w przyszłości.

– Muszą powstać fontanny na zbiorniku, żeby dostarczały do niego tlen. Trzeba również wypuścić wodę i przed ponownym jej wpuszczeniem oczyścić dno

– mówi Stanisław Dębowski, wędkarz z Koła Wędkarskiego nr 130 w Środzie Wielkopolskiej.

Władze Środy Wielkopolski podkreślają, że właścicielem zbiornika jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Użytkują go Polski Związek Wędkarski i gmina Środa Wielkopolska. Burmistrz Środy Piotr Mieloch zapewnia, że w najbliższym czasie będzie postawiona diagnoza i metody rekultywacji, które mogą być zastosowane.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne