Jak rzucić dalej przy pomocy multiplikatora?

Powiązane artykuły


Sławek Kurzyński: ” Gdy rozpoczynałem swoją przygodę z multiplikatorami, w głowie miałem rekord odległości rzutu. Jednak sprzęt i techniki używane w zawodach rzutowych nieczęsto mają zastosowanie w warunkach połowowych.

Odległość, na której będziemy potrzebowali umieścić naszą przynętę, ma czasami kluczowe znaczenie.

Kiedy decydujemy się na używanie multiplikatora warto wiedzieć, co sprzyja odległości rzutu. Jeśli będziemy to ignorowali, ryby mogą być poza naszym zasięgiem.

Wiem, że teoretyczne rozważania na niewiele się przydają, ale czasami ułatwiają zrozumienie całości problemu. Dlatego proponuję zacząć do tego, na czym polega rzut przynętą oraz jakie są jego konsekwencje. Bierzemy zamach i rzucamy nadając przynęcie ruch, niejako „ładując” ją energią. Zachowuje się ona wtedy jak pies, który dawno nie był na ulubionym spacerze. Chciałaby całą tą energię wykorzystać na to, aby lecieć przed siebie. Niestety, podobnie jak w przypadku wspominanego psa, owa energia ma ograniczenia.

Ograniczenia w odległości osiąganej przez przynętę tylko w części są związane z samym multiplikatorem. Część z nich znajduje się poza nim, ale jest w dużym stopniu uzależniona od naszych decyzji.

Wędzisko

Do naładowania przynęty energią stosujemy wędzisko i odpowiednią technikę rzutu. Im dłuższe wędzisko, to przy tej samej prędkości kątowej rzutu możemy przekazać przynęcie większą energię. Problemem jest zachowanie tej samej prędkości. Np. nikt dziesięciometrowym wędziskiem nie rzuci tak samo szybko, jak dwumetrowym. Tu w grę wchodzi kolejny czynnik, czyli technika rzutu. Pamiętacie pewnie swoje pierwsze rzuty dowolnym kołowrotkiem. Przynęty leciały blisko, bo albo nie tak prowadziliśmy wędzisko, albo puszczaliśmy luzem w nieodpowiednim momencie.

Wędziska opisuje się parametrem akcji. Szczytowa akcja oznacza, że pod obciążeniem pracuje głównie górna część blanku. Moc wędziska z kolei mówi, na jakie obciążenia jest ono gotowe. Brakuje mi tu jeszcze jednego parametru: jak wędzisko zachowuje się podczas rzutu. Jak głęboko się ładuje, jak przekazuje energię zmagazynowaną w blanku podczas tzw. ładowania. A przecież te parametry odgrywają kluczową rolę w rozpoczęciu lotu przynęty.

Wabik

Wabik ma bardzo duży wpływ na lotność zestawu. Wybór jego masy ma dwojakie konsekwencje. Im jest ona bliższa …”

Co ogranicza lot przynęty? Na to pytanie Sławek Kurzyński odpowiedział na stronie 40 WW 1/23.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Jak rzucić dalej przy pomocy multiplikatora?. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne