Jak łowić bałtyckie płastugi? | Wiadomości Wędkarskie

Powiązane artykuły


Andrzej Jaworek: “Tym razem dowiecie się o technicznych aspektach połowu bałtyckich płastug. Gdzie, jak i na jakich plażach łowić? Jakiej przynęty, sprzętu i zestawu użyć? Czy łowienie w nocy jest lepsze od łowienia w dzień?

Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiem dzisiaj w formule „za i przeciw”. Tak i nie. Koniecznie zwróćcie uwagę, na kilka słów „kluczy”, które z pewnością będą dobrymi wskazówkami i Waszym przysłowiowym kluczem do sukcesu.

Klimat na „płaskie”

W związku z ocieplającym się klimatem, widać wyraźną tendencję do wydłużania się sezonu na połów płastug. Jest to wynikiem wolniejszego wychładzania się wody w Bałtyku. W efekcie część populacji ryb przebywa w okolicy brzegu przez okrągły rok. To jest nasza wędkarska szansa. Także na oszukanie zimy. Jednak pamiętajmy o tym, że zimowe łowienie nie zawsze przynosi spektakularne wyniki, ale przecież czas spędzony nad wodą jest zawsze bezcenny.

Ciepło czy zimno?

Ryby te preferują chłodek. Zwłaszcza, gdy na wiosnę temperatura wody zaczyna osiągać 8-9 st. C. Wychudzone i wygłodniałe zaczynają powracać z wędrówki tarłowej w poszukiwaniu pożywienia. Apogeum wiosennych łowów przypada na koniec kwietnia oraz maj. Potem temperatura wody podnosi się i na prawdziwe „flądrowanie” trzeba poczekać aż do początków jesieni. Zazwyczaj do czasu, gdy temperatura wody zaczyna spadać poniżej 13 st. C.

Nie znaczy to, że ryby nie biorą, gdy woda w lato robi się cieplejsza. Niemniej takie łowienie staje się mało przewidywalne i wymaga śledzenia napływających okresowo, zimnych prądów, które przynoszą w pełni lata wodę o temperaturze nawet poniżej 10 st. C.

Dzień czy noc?

Łowienie po zmierzchu daje zdecydowanie więcej możliwości, bo właśnie w nocy ryby przypływają odważniej bliżej brzegu w poszukiwaniu pożywienia. Jednak łowienie w nocy wymaga perfekcyjnego przygotowania, dobrej koordynacji oraz odpowiedniego wyposażenia. Jeżeli nie łowiliście jeszcze w nocy na plaży, najpierw zacznijcie łowienie w ciągu dnia. W innym przypadku nocne próby mogą być dla Was niebezpieczne.

Wiosna, lato czy zima?

Pamiętajcie o tym, że łowienie płastug łączymy zawsze z tym, …”

Andrzej Jaworek zaprasza na czwartą część serii „Bałtyckie gatunki z Polską Szkołą Surfcastingu”.

WW 12/22 strona 46.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Jak łowić bałtyckie płastugi?. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne