Catfish Cup Poland 2022 – Największe zawody sumowe w Europie

Powiązane artykuły


Piotr Boufał: “Tegoroczna, czwarta już edycja zawodów sumowych Catfish Cup Poland odbyła się w w dniach 10-14 sierpnia w miejscowości Kędzierzyn-Koźle. Nad Odrę przybyło ponad 100 ekip z Polski oraz zagranicy. Jest to obecnie największa impreza dla łowców sumów w Europie.

Jako jeden z organizatorów zawodów muszę stwierdzić, że z dotychczasowych edycji były to najcięższe do realizacji zawody. Odra w tym regionie Polski jest specyficznym łowiskiem. Przeszkodami dla nas oraz zawodników były rozmieszczone co kilka kilometrów śluzy. Jednak dzięki wsparciu Wód Polskich problem został w miarę sprawnie rozwiązany.

Łowisko i zasady

Kolejnym problemem była szerokość rzeki. To dość wąski odcinek Odry. Przy ponad 100 drużynach (2-3 osobowych) łowiących wieloma metodami musieliśmy podzielić obszar zawodów na cztery strefy. Każda drużyna podczas rejestracji losowała strefę, na której przez trzy pełne dni miała prawo do łowienia stacjonarnego. Strefy liczyły po około 8 km długości. Stanowiska na poszczególnych strefach nie były losowane. Stwierdziliśmy, że będzie to ograniczało możliwości oraz umiejętności zawodników. Reasumując: stanowiska wybierane były na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”.

Łowić można było niemal każdą możliwą i znaną w środowisku sumowym metodą (oczywiście zgodną z regulaminem PZW Opole), czyli na zasadach „open”. Łowienie stacjonarne dozwolone było przez 24 godziny w ciągu trzech dni imprezy. Wybierając metody aktywne, tzn. trolling, spinning, vertical, łowić można było od świtu do godziny 20:00 na całym obszarze zawodów, bez podziału na strefy.

Wracając jeszcze do wyboru odcinka rzeki, na którym odbyły się zawody. W tym roku bardzo nam zależało na wyborze takiego łowiska, aby zawodnicy mieli więcej możliwości zastosowania metod stacjonarnych. Zeszłoroczna edycja, która odbyła się w Szczecinie, była dość mocno zdominowana przez metody aktywne. I choć łowisko dawało naprawdę wielkie możliwości do łowienia z brzegu, to zawodnicy, przy tym ogromie wody, w większości postawili na metody aktywne. Dlatego wybór Odry na tegorocznym odcinku nie był przypadkowy. Zawodnicy mieli możliwość zastosowania metod stacjonarnych, choć oczywiście w przypadku wyboru metod aktywnych woda była równie atrakcyjna.

Katastrofa na Odrze

Oczywiście, jak to bywa podczas dużych zawodów, nie obyło się bez problemów. Jak wszyscy wiedzą Odra ostatnimi czasy przeżywała istną katastrofę ekologiczną na niewyobrażalną skalę. W czasie trwania imprezy otrzymywaliśmy pierwsze informacje o martwych rybach w dole rzeki. Było to kilkaset kilometrów dalej, niemniej do końca tak naprawdę nie wiedzieliśmy, czy nasze zawody nie zostaną przerwane. Na odcinku zawodów (Kędzierzyn-Koźle – Kąty Opolskie) nie było widać zupełnie oznak katastrofy. Byliśmy w ciągłym kontakcie z okręgiem PZW Opole, Wodami Polskimi oraz innymi instytucjami, które dbały o bezpieczeństwo użytkowników wody. Zawody zakończyły się w niedzielę 14.08 o godzinie 9:00 bez żadnych komplikacji. …”

Wyniki i dalszy ciąg relacji znajdziecie na stronie 30 WW 10/22.

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Catfish Cup Poland 2022 – Największe zawody sumowe w Europie. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne