Brzana 4,21 kg (75 cm)

Powiązane artykuły


Mateusza Tomaszewski z Ostrowa Wielkopolskiego zgłosił do „Rekordów na plan” dwie piękne brzany, w tym okaz na złoty medal:

“Brzanami jestem zafascynowany już od dawna. Wiedzę zdobywałem czytając liczne artykuły na temat tej wspaniałej ryby. W końcu nadszedł czas, by wykorzystać wiedzę w praktyce i zapolować na królową polskich rzek.

Przełom czerwca i lipca był bardzo ciepły, co pozytywnie wpłynęło na żerowanie brzan po  tarle. 3 lipca wybrałem się rozpocząć sezon nad Prosnę w miejscowości Modlica, niedaleko jej ujścia do Warty. Niebo było bezchmurne, było bezwietrznie, a termometry wskazywały ponad 30 st. C. Udałem się na wcześniej namierzoną rynnę o żwirowatym dnie z pojedynczymi głazami. Usiadłem spokojnie na brzegu obserwując, co dzieje się w wodzie. W rynnie zauważyłem charakterystyczne błyski żerujących brzan. Wszedłem do wody i ustawiłem się po skosie, powyżej rynny, starając się nie robić zamieszania. Pierwsze rzuty okazały się bezowocne. Zmieniłem przynętę na głębiej nurkujący wobler Siek różanka długości 4 cm. W pierwszym rzucie poczułem ostre uderzenie, które skwitowałem zacięciem. Po sekundzie ryba mocno odjechała w dół rzeki, a ja tylko patrzyłem, jak z kołowrotka ucieka linka. Po wybraniu kilkudziesięciu metrów linki zatrzymałem rybę, która nagle zaczęła płynąć pod prąd, w moją stronę. Na szczęście walka toczyła się bliżej mojego stanowiska. Potężne odjazdy w górę i w dół rzeki przekonały mnie, jaki silny przeciwnik jest po drugiej stronie.

Po około 15 minutach bardzo trudnego holu ryba stawała się coraz bardziej zmęczona. Wreszcie na powierzchni ukazała się piękna brzana. Najtrudniejszy okazał się moment podbierania, ponieważ ryba była duża, a nurt bardzo silny. Po kilku nieudanych próbach w końcu wylądowała w podbieraku. Moja pierwsza brzana w życiu! I do tego na medal! Ogarnęła mnie radość nie do opisania. Ryba miała 75 cm długości i ważyła 4,21 kg. Po krótkiej sesji fotograficznej brzana odpłynęła z powrotem do swojego królestwa, a ja poczułem się wędkarsko spełniony.

Nad szczęśliwą rynnę wróciłem dopiero po południu z nadzieją na powtórzenie sukcesu. Miałem nosa, bo miałem kolejne branie i po emocjonującym holu wylądowałem kolejną piękną brzanę, która tym razem ważyła 3,68 kg przy 69 cm długości. I ta ryba wróciła do rzeki. Ten dzień okazał się być dla mnie prawdziwym „dniem konia”. Złowiłem dwie wymarzone ryby, z którymi – mam nadzieję – spotkam się jeszcze w przyszłości”.

 

Decyzją Komisji Rekordowych Połowów „WW” Mateusz Tomaszewski otrzymuje nagrody ufundowane przez firmę Konger: kołowrotek Ultris Aqua 810 FD i żyłkę Steelon FC Tournament 0,28/150. Gratulujemy!

 

Galerie łowców znajdziecie na stronie 6 WW 10/22. 

Czekamy na Twoje rekordy! Zgłoszenia przyjmujemy tu: 

ZGŁOSZENIA RYB MEDALOWYCH 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Brzana 4,21 kg (75 cm). Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.


Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne