Botswana i Zambia – perły Czarnego Lądu

Powiązane artykuły


Afryka to kierunek na mapie turystycznej świata, który zawsze wzbudza emocje podróżników. Ten wielki i niezwykle zróżnicowany kontynent oferuje nieograniczone możliwości, atrakcje, bogactwo fauny i flory oraz doznania, jakich próżno szukać gdzie indziej. Jeśli rozważacie Czarny Ląd jako kierunek Waszej następnej wyprawy, niewątpliwie warto wziąć pod uwagę, poza popularnymi krajami jak Kenia czy RPA, także rzadziej uczęszczane parki narodowe Zambii oraz kameralne rezerwaty Delty Okawango w Botswanie. Obydwa kraje posiadają mniej uczęszczane, przepiękne parki narodowe, które gwarantują safari życia z dala od tłumów.

Botswana – Magia Delty Okawango i wielkie grupy słoni

Które parki narodowe warto wziąć pod uwagę udając się na wakacje w Botswanie? Na pewno najstarszy w kraju Park Chobe, słynący z dużych, kilkupokoleniowych grup słoni liczących nierzadko po 50-70 osobników. Słynna Delta Okavango to gwarancja dużych emocji i spektakularnych widoków, których doświadczamy już podczas lądowania awionetką. Średnia wysokość terenów Botswany wynosi około 800-900 m n.p.m., a większą część kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina pustyni Kalahari. Odwiedzając Botswanę warto odwiedzić piękny i obfitujący w liczne zwierzęta Rezerwat Moremi. Kolejna fascynująca atrakcja geograficzna tego kraju to Solniska Makgadikgadi – słynny ekoregion z sawannami podrównikowymi Afryki. Ciekawostką jest, że od 2010 roku słonorośla Makgadikgadi wpisano jako dobro przyrodnicze oraz kulturowe na botswańską listę informacyjną UNESCO.

Botswana to jeden z niewielu krajów Afryki, który najwcześniej wprowadził reguły dotyczące zrównoważonej i ekologicznej turystyki. Większość obozów i hoteli, które znajdziemy na terenach parków jak Chobe oraz w dorzeczu słynnej Delty Okavango to kameralne obiekty o wysokim standardzie. Świetnie położone lodge mają do zaoferowania luksusowe warunki noclegowe a także różne opcje atrakcji w buszu. Niewielki hotele i ekskluzywne obozy dysponują zarówno autami z napędem na cztery koła jak i łodziami oraz kajakami typu mokoro; to lokalne dłubanki . W przypadku obozów leżących tuż nad wodami rozlewisk Delty Okavango odwiedzający goście liczyć mogą także na wycieczki safari balonem i helikopterem.

Zambia czyli „ Perła Czarnej Afryki”

Park Narodowy Kafue
Park Kafue leży w dorzeczu rzeki Kafue, na terenie Północno-Zachodniej, Centralnej i Południowej Prowincji i przoduje pod względem liczby antylop w całej Afryce. Zambia to świetny kierunek dla tych z Was, którzy poszukują bliskiego kontaktu z naturą, bez tłumów. Podczas safari spotkać można lwy, lamparty, żyrafy, hieny, bawoły i duże grupy słoni słoni. Południowa i bardziej sucha część parku krajobrazowo przypomina Kotlinę Kalahari. Park Narodowy Kafue zajmuje powierzchnię 22400 km², co czyni go jednym z największych parków narodowych Afryki i świata; jest także najstarszym obszarem chronionym w Zambii; założono go już w 1924 roku a status państwowego terenu chronionego otrzymał w latach 50-tych ubiegłego stulecia. Górna część parku jest to głównie rzeki, duże i małe. W północnej części Kafue dominują sezonowe równiny zalewowe oraz bogate w dziką przyrodę tereny podmokłe. Ten dziewiczy obszar afrykańskiej dziczy jest ostoją dla wielu rzadkich gatunków, a południowa część parku pozostaje nietknięta przez człowieka. Liczba żyjących tu ptaków przekracza wszelkie wyobrażenia – dzięki czemu Kafue jest jednym z najlepszych w Afryce miejsc do ich podglądania. Główne aktywności w parku to obserwacje ptaków, spotkać ich tu można ponad 400 gatunków! Odwiedzający Park Kafue w Zambii mają też do wyboru wycieczki safari autami terenowymi, spływy kajakowe podczas których można oglądać hipopotamy, oraz spacery po buszu i wędkarstwo. Safari w Zambii to gwarancja autentycznych doznań i poznania Czarnej Afryki „od podszewki”.

Spektakularne Wodospady Wiktorii i Park Narodowy Mosi-oa-Tunya
Zlokalizowany miedzy miastem Livingston a Wodospadami Wiktorii Mosi-oa-Tunya National Park to najmniejszy park w Zambii. Ten niewielki rezerwat został założony w 1972 roku z myślą o zgromadzeniu na jednym terenie typowych gatunków dzikich zwierząt z całej Zambii. Park rozciąga się od wąwozu Batoka i ciągnie się przez około 12 km wzdłuż rzeki Zambezi, nad Wodospadami Wiktorii. Znajdziemy w nim dawne szlaki migracji dzikich zwierząt i przejścia rzeczne nadal odwiedzane przez słonie, zwłaszcza w suchych miesiącach.

Wodospady Wiktorii stanowiące granicę między Zambią a Zimbabwe to spektakularny widok niesamowitego piękna przyrody na rzece Zambezi. Victoria Falls są znane jako największa kurtyna spadającej wody na świecie na szerokości prawie dwóch kilometrów, do wąwozu poniżej o długości ponad stu metrów; tym samym są one największym i najbardziej okazałym wodospadem na świecie. David Livingstone w swych pamiętnikach pisał, że widok na Wodospady Wiktorii jest tak niesamowity, że „Aniołowie zatrzymują się w locie aby go podziwiać”. Łomot spadającej wody i mgła, która nad nią powstaje można już usłysze c i zovaczyć z odległości 40 kilometrów od wodospadów.

Zainspirowała Was afrykańska przygoda i szukacie pomysłów na Wasze kolejne wakacje w Afryce? Polecamy sprawdzenie oferty indywidualnych wycieczek i autentycznych wypraw szytych na miarę biura podróży CARTER®.

Oferty wycieczek do Namibii: carter.eu/kierunki/afryka/namibia

Poznaj tajemnice Madagaskaru: carter.eu/kierunki/ocean-indyjski/madagaskar

Serdecznie zapraszamy do kontaktu:
tel: 22 392 60 16/17 , kom.: 509 601 246, [email protected]
Biuro ul. Hoża 50/23 w Warszawie
www.instagram.com/carter_luksusowe_wakacje

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Żródło:
Link do artykułu

Więcej artykułów

REKLAMAspot_img

Popularne